Vamrrätter är enkelt, bara att googla. Samma med efterrätter, enkelt att hitta. Roliga förrätter är lite svårare.
Lyxigt brukar oftast betyda att det ska se snyggt ut.
nr1.
Något som är grymt enkelt och supergott till förrätt är halloumi.
Stek halloumi på hög värme i smör, nypressad citron och sambal oelek till den blir gyllenbrun. Lägg upp på tallrik, riv citronskal över hela tallriken. Peppra med svartpeppar och ringla över olivolja.
Det här bli både salt, syrligt och lite kryddigt. Dessutom så smakar ju halloumi i sig underbart!
Servera med lite brödstänger vid sidan av.
Annars är en caprese aldrig fel. nr.2
Buffelmozzarella som du snittar på mitten två gånger. Lägg den i mitten på talltiken och lägg uppskurna körsbärstomater vid kanten runt om tallriken. Ta sedan fyra basiliablad, ett på varje sida. av mozzarellan. En basilikakvist i snittet på osten. Häll över olivolja och stänk lite balsamico. Avsluta med att salta och peppra lätt.
Så brukar jag göra men det finns massor av varianter på caprese, bara att googla.
Sedan kan du ju bjuda på lite snittar och dylikt.
nr.3
Ta två tortillabröd. Skär upp chevréost i småbitar och strö ut över ena brödet. Finhacka persilja och lägg på. Lägg på andra brödet och lägg hela kalaset på en plåt. Låt vara i ugnen på 200 grader tills brödet börjar få lite färg. Slicea sedan upp och servera.
Nr4.
En röra som du kan lägga på kex. Koka röda linser så dom bli mosiga. Mixa tillsammans med soltorkade tomater, honung (inte för mycket), salt, peppar och lite vitlök. Mixa så att det fortfarande finns bitar av soltorkadtomat. Låt det här stå i kylen och när det svalnat så är det bara att bre på kexen. Dekorera med att peppra lätt över tallriken och att ringla lite honung över allt.
Några recept, sitter på massor

Bara att använda sig av fantasin och testa sig fram. Ost är alltid populärt och det finns massor av varianter