Citat:
Ursprungligen postat av ubbe1
Som rubriken lyder - ett helvete! Sitter och fnular över i vilken ände man ska börja, det är bara en enda röra av metod, teori och en annan massa skitbegrepp och perspektiv och allt vad fan det kallas som man ska hålla isär och förväntas göra ngt. vettigt med. Förväntar mig inget vettigt svar, var nog mest ute efter att skriva av mig. Börjar så smått misströsta över högskoleutbildningen, den är nog kanske inte skräddarsydd för ickeakademiker-avkommor - börjar förstå det allt mer. Börjar allt mer bli misantropen i mig som tar kommandot. Alla akademiker kan dra åt helvete!
Börja med syfte, när du formulerat problemet exakt så följer resten automatiskt, ditt dilemma verkar vara att du inte vet riktigt vad din uppsats ska handla om.
Vad noga med att exakt definiera vad du vill behandla i din uppsats, låt det ta den tid det tar och tänk igenom vad det innebär för omfång och teori, se till att begränsa dig ganska hårt till ett enstaka enkelt fenomen/teori eller vad det kan handla om, skriv ingen lärobok i ämnet i teoridelen, utan håll dig så kortfattad som möjligt så blir det garanterat bra.