Citat:
Ursprungligen postat av
relesvansen
Anna Kinberg Batra pratar i Ekots lördagsintervju just nu. Handlar om DÖK bland annat. DÖK handlar om att ta ansvar för landet och förhålla sig till att Löfven vann valet. Det största blocket måste kunna regera. Men Batra manar till tålamod. 2018 kommer M tillbaka.
Vad är en DÖK för något? DÖ har jag hört talats om. Ordet "ök" känner jag också väl till och det är det nog många av trådens deltagare som tycker är passande för Fr. Kinberg Batra.
Hur skall M komma tillbaka 2018? Sverige kommer då troligen att ha 3 partier i storleken 20-25%. Detta förutsätter att M då kan formuelra en politik som låter trovärdig i ett läge med högarbetslöshet, snabbt växande statskuld, värre bostadsbrist än idag och en fortsatta ambision om ca 100000 invandrare per år (för vilka det inte finns bostäder och flertalet aldrig kommer att arbeta).
Kort sagt: Moderaternas politik för till ett samhälle mer likt Brazilien fast kallare och med mycket sämre mat och en stark ställning för islam (i Brazilien så är man katoliker även om islam växer där också. Men som muslim i Brazilien kan du inte komma med en massa krav som i Sverige.). Och visst, vill folk ha det så finns ju modertaterna.
Alternativet är sossarna som verkar mer inspererade av Libanon (mer av islam, lägre levnadsstandard, mindre av industri (Brazilien har trots allt en hel del high tech industri som Libanon vad jag vet inte har).
Så finns ju SD för dom som eftersträvar ett samhälle av nordeuropeisk modell. Men för oss som vill ha det så är ju såväl S com M helt främmande att rösta på. Även 2018.