Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-01-16, 17:47
  #1
Medlem
Islamistgerilla har tagit 13 Statoilanställda som gisslan i östra Algeriet, de flesta av dem är norrmän, uppger bolaget.

http://mobil.aftonbladet.se/nyheter/article16082277.ab

- Klokken 05.50 mottok vi en melding om at det var et angrep på In Amenas-feltet i Algerie. Inntrengerne tok kontroll over leiren etter ganske kort tid, sier Statoils utenlandssjef Lars Christian Bacher på en pressekonferanse klokken 17.00.

- Vi har en gisselsituasjon, og våre ansatte er involvert.

Han legger til at to av deres ansatte har blitt skadet.

- Vi har fått informasjon om at to av våre ansatte har kommet til fysisk skade. Ikke alvorlig, men situasjonen er uavklart.

Bacher beskriver situasjonen som «den mest alvorlige vi har hatt i Statoil»

http://touch.vg.no/article.php?artid=10074078
__________________
Senast redigerad av NothingToLose 2013-01-16 kl. 17:50.
Citera
2013-01-16, 17:49
  #2
Medlem
Antar att du sitter på mobil?

Här finns länk till artikeln

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article16082277.ab

Edit: Saxat ur artikeln

"Den islamistiska gruppen Katibat Moulathamine har tagit på sig dådet, enligt nyhetsbyrån AP. Samtidigt har al-Qaida uppgett att man står bakom gerillagruppen."

Ja vad vill dom tro..
__________________
Senast redigerad av Menare 2013-01-16 kl. 17:52.
Citera
2013-01-16, 17:50
  #3
Medlem
Ballistens avatar
Vad vill de åt?
Citera
2013-01-16, 17:56
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ballisten
Vad vill de åt?
Det har med situationen i Mali att göra verkar det som.
Citera
2013-01-16, 17:57
  #5
Medlem
fernebos avatar
De flesta som tagit som gisslan är antagligen BP-anställda. Det talas om minst 41 västerlänningar har tagits som gisslan, av vilka 13 från Statoil, men siffror över döda och tagna verkar lite oklara. Väldigt ovanligt att så många västerlänningar tas som gisslan samtidigt.

Citat:
Attacken och kidnappningen ägde rum på en gasanläggning i Amenas i östra Algeriet på onsdagsmorgonen. Anläggning drivs av brittiska BP i samarbete med norska Statoil och det statliga algeriska bolaget Sonatrach.

Två människor har dödats och sex skadats, rapporterar statliga algeriska medier enligt AFP. Två av de skadade är enligt uppgifterna utländska medborgare.

Enligt källor till den mauretanska nyhetsbyrån Ani har 41 "västerlänningar" tagits som gisslan från gasfältet. De ska vara hemmahörande i ett tiotal länder. Samma antal uppges även av källor inom den algeriska säkerhetstjänsten till tidningen al-Watan.

Det talas om att det är en al-Qaida-grupp som slagit och att de kom från Mali. Det kan alltså vara en hämnd mot väst för insatsen mot islamister i Mali de senaste dagarna:

Citat:
Enligt en krigare som AFP talat med är de som anföll gasanläggningen "medlemmar i al-Qaida" och kom till Algeriet från norra Mali.

http://www.expressen.se/nyheter/norr...de-i-algeriet/
__________________
Senast redigerad av fernebo 2013-01-16 kl. 18:01.
Citera
2013-01-16, 18:01
  #6
Medlem
Hemskt, undrar hur norrmännen kommer att reagera, lär ta det rätt lugnt ändå.

Tror att risken att Norge skulle anfalla Algeriet är så liten att den helt skal försummas. Men om de gör det så kan nog många länder tänkas bli inblandade.
Citera
2013-01-16, 18:02
  #7
Medlem
En islamistisk opprører som deltok i gisselaksjonen på en av Statoils gassinstallasjoner i Algerie, hevder angriperne kom fra nabolandet Mali.

- Vi kommer fra Khaled Abul Abbas-brigaden, sa vedkommende på telefon til nyhetsbyrået AFP.

Khaled Abul Abbas er det opprinnelige navnet til den militante algeriske islamisten Mokhtar Belmokhtar, som også er kjent under krigernavnet Laaouar.

http://m.db.no/2013/01/16/nyheter/ut...5269246/?www=1
Citera
2013-01-16, 18:04
  #8
Medlem
Men har inte en sådan viktig anläggning skydd på något sätt. Terrorist-tokarna kan tydligen korsa gränser hur som helst o ställa till det. K-pistbeväpnade vakter som kan ge svar på tal är väl det minsta man måste ha i dess ociviliserade bygder.
Citera
2013-01-16, 18:06
  #9
Medlem
tzjs avatar
Om gisslan halalas på video så lär Mali bli en grusgrop inom en vecka.

Edit: Och Algeriet.
__________________
Senast redigerad av tzj 2013-01-16 kl. 18:16.
Citera
2013-01-16, 18:10
  #10
Medlem
Vg uppdaterar om situationen här: http://direkte.vg.no/studio/bortfringen-i-algerie
Citera
2013-01-16, 18:23
  #11
Medlem
Ifølge Sky News skal alle algeriske gisler på gassanlegget være sluppet fri. Det har vært meldt at 41 personer holdes som gisler.

Nothing to see here - passera passera
Citera
2013-01-16, 18:35
  #12
Avstängd
Det är bra...jag hoppas dom dödar gisslan, angriper Frankrike och fortsätter upp i Norden.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback