Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-01-13, 22:46
  #1
Medlem
behöver hjälp efter att för andra gången blivit avstängd från ett boende utan grund.
Nu till saken, efter att ha försökt att få hjälp av personalen varvid jag sett personen plingat på dörren efter stängning vid minst 3 tillfällen och velat både pratat med personalen om hur dåligt denne mår men kännt det som att personalen velat avsluta samtalet så fort som möjligt. vid något av tillfällerna velat att man ska ringa det mobila teamet på psyk, men fått till svar att dom kan ändå inte göra något, hur vet denne det utan att ha ringt. när personen som är en nära vän till mig inte får hjälp mår så dåligt psykiskt och går in till sig och försöker ta sitt liv genom att hänga sig på sitt rum. man hör hur det dunkar från våningen under och går upp för att undersöka saken. när man kommer in på rummet upptäcker man vad som håller på att hända och hinner att skära ner personen ifråga som då har svårt att andas och man ringer ambulans. personalen som jobbar springer mest runt är helt virrig och är mest i vägen. när ambulans kommer så är personen som det gäller i ett chockat paniktillstånd och vill inte följa med pga, olika saker bla, att det kommer stå i hennes papper då ett självmords försök är allvarligt. då jag känner personen mycket väl och vi står varandra nära kan jag förstå oron för att det kommer med i ett register på psyk som är allt annat än positivt. medan jag samlar ihop personens tillhörigheter nämner jag för personalen som jobbar natt på boendet att personen inte vill åka med, dels för att jag vill hinna få personen lugn och visa att jag verkligen står på dennes sida och att jag vet att ambulansen kommer att ta med personen vare sig den vill eller inte, men att dom helst vill att denne skal följa med av fri vilja. när ambulansen kommer och jag fått personen relativt lugn och förklarar att jag kommer att finnas vid personens sida och följa med in till sjukhuset vilket personen också ber mig om att jag ska göra. då har den som jobbar natt fortfarande inte ringt in bakjouren eller frågat om att följa med till sjukan. det enda som sägs är en arg kommentar till mig, fan ta dig om du inte låter personen det gäller få den vård som personen behöver. något jag inte har tid att bry mig om för tillfället. då personen sagt att denne inte velat följa med känner jag att jag måste följa med för att se till att denne kommer fram och får vård, och förutom att personen betyder mycket för mig vill jag följa med. när vi lämnar platsen med ambulans har den som jobbar ännu inte frågat om denne skall följa med eller ringt efter nån som kommer och möter upp på sjukhuset.
allt det här hände i torsdags 10/1 vid midnatt, och på fredags morgonen efter en tids väntan och ett par avstyckningar från att avvika får personen komma in på psyk och träffa en läkare, varvid jag lämnar personen då jag ej får följa med upp på avdelningen. då har ingen av personalen ifrån RIA hört av eller dykt upp för att höra hur det var med personen. dom borde skämmas.

när jag sen kommer tbx till RIA blir jag inkallad till personalen som medelar att jag är avstängd för att ha följt med ambulansen och sett till att personen verkligen kommit in och fått hjälp. då jag förklarar att eftersom dom inte gjorde sitt jobb och jag kände i hela mig att jag behövde följa med, byte dom helt plötsligt anledning. då vart anledningen att jag vart i lägenheten det hände, varvid jag förklarade att jag samlade ihop det som personen ville ha med sig och att personen ifråga avvikit om jag ej följt med då jag hälsat på denne senast i dag då hade ingen i personalen hört av sig än.
då vräker dom ur sig att det ska inte jag bry mig om utan låtit denne avvika för att knarka vilket jag som nära vän och som jag hoppas andra medmänniskor heller inte kunnat tillåtit. man undrar ju hur vissa är funtade.

då ska ni veta ett deras slogan på hemsidan står RIA hela människan socialt arbete på kristen grund.

Den Gyllene Regeln.
"Allt vad ni vill att människorna skall göra er, det skall ni också göra dem. Detta är lagen och profeterna" (Matt 7:12)

Det var faktiskt någonting väldigt speciellt med den sammanfattningen, som också blir karakteristisk för hela den kristna tron och följaktligen skulle kunna sägas vara kristendomens grundregel (och den kallas ju också för "den gyllene regeln").

Den gyllene regeln understryker behovet av barmhärtighet och medkänsla och därmed återspeglar den lagens grundval och innersta kärna - Guds kärlek. Denna sammanfattning av Guds lag rymmer i sig själv den anda i vilken lagen gavs.
"Allt vad ni vill att människorna skall göra er, det skall ni också göra dem!" (Matt 7:12)

allt det här hände i torsdags 10/1 vid midnatt, och på fredags morgonen efter en tids väntan och ett par avstyckningar från att avvika får personen komma in på psyk och träffa en läkare, varvid jag lämnar personen då jag ej får följa med upp på avdelningen. då har ingen av personalen ifrån RIA hört av eller dykt upp för att höra hur det var med personen. dom borde skämmas

när jag sen kommer tbx till RIA blir jag inkallad till personalen som meddelar att jag är avstängd för att ha följt med ambulansen och sett till att personen verkligen kommit in och fått hjälp.

vad kan jag göra?
__________________
Senast redigerad av se7enthy4 2013-01-13 kl. 22:50. Anledning: trött
Citera
2013-01-13, 23:00
  #2
Medlem
Neltets avatar
lite av tanken med ett sånt boende är väl att ta hand om egna problem och inte blanda sig i de andras tillvaro. Personalen kanske tyckte inte tyckte du var den som var bäst lämpad att lösa situationen. var du otrevlig? Hur gick det för personen som försökte ta sitt liv?
Citera
2013-01-13, 23:13
  #3
Medlem
Neltets avatar
om ambulansen kommer att ta med personen vare sig den vill eller inte är det ju ambulanspersonalen som står för övergreppet. Det är inte alls vanligt att ambulanser tvingar med folk i ambulans. Då krävs ju vårdintyg av läkare och kanske polishämtning. eller?
Citera
2013-01-13, 23:19
  #4
Medlem
Neltets avatar
Sen är personalen på ett boende inte de besökandes anhöriga.. sjukhusbesök ingår väl inte i deras uppdrag. Ni är väl vuxna?
Citera
2013-01-14, 00:12
  #5
Medlem
det gick bra för personen, för att undvika LPT följde p med frivilligt. varför blir nån som bryr sig avstängd för att ha följt med in till sjukan och sett till så att p fick den hjälp som behövdes och att ha förhindrat ev, återfall, överdos, eller ett nytt försök att ta sitt liv och som då kunde gått riktigt illa
Citera
2013-01-14, 00:20
  #6
Medlem
det är ett hvb hem och då förmodar jag att det ingår lite mer ansvar ifrån deras sida. det bedrivs på kristen grund. www.helamanniskan.se
jag tycker att då borde man sett till att det kom personal till sjukan, åtminstånde dan efter.
det är ingen söm hört av sig till p och jag va där senast idag.
Citera
2013-01-14, 00:34
  #7
Medlem
Neltets avatar
Jag håller med dig att det är skitsorgligt att det är på detta viset. Det behövs mer medkänsla i samhället.. Man måste göra det som känns rätt för en själv. Jag tycker det var modigt och bra av dig och det borde finnas fler boenden där bra vård ingår så man slipper amatörer.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback