Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-01-10, 00:23
  #121
Medlem
Spadess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av James-Michael-Michaels
Och du låter TS och Expressen kontrollera dig. Jävla idiot läs i tråden så fattar du att Julmust inte kommer förbjudas!

Herrejävlar vilka nötter det finns. Och även fast man gång på gång påminns om hur dåliga aftonbladet och expressen är så läser folk dom ändå.

Skullle inte förvåna mig om flashbacks medlemmar är aftonorans största läsarskara.

Läste inte artikel just pga. Att jag inte vill ge dem klick. Utgick ifrån de första inläggen men skrev bara allmänt vad jag tycker om deras förbud. Angående aromämnerna i snus osv.
Citera
2013-01-10, 01:04
  #122
Medlem
SibirienKalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Polaritix
Har någon kommit fram till vad en maltdryck(öl undantaget) är?

Svagdricka? Mjöd?

Och varför är öl ett undantag, det om något borde vara fritt från karamellfärg?
Energidrycker?

Alkoläsk? Brute kan nog ha en poäng här med sitt inlägg.

Maltdrycker som inte uppfyller kraven för öl men som färgsätts med karamellfärg och säljs som öl ändå?
Citera
2013-01-10, 01:16
  #123
Medlem
Snacka om att EU vill försöka förbjuda mycket..
Citera
2013-01-10, 01:21
  #124
Medlem
gert-johnnyzs avatar
Bara samma tjat som det var om snuset.. Tror att julmusten kommer att vara kvar, thats it
Citera
2013-01-10, 02:27
  #125
Medlem
Fjodorovs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brute
Påfallande många poster i tråden är undran om varför EU skulle vilja förbjuda maltdrycker med färgämne.

För mig räckte det att läsa en av de första länkade artiklarna för att få en trolig och acceptabel anledning.

Det förekommer att producenter av alkoläsk väljer att tillberka med maltdryck som bas och så tillsätter man färg- och smakämnen.

Maltbaserade alkoholer ( t ex öl) har i många EU-länder en lägre alkoholskatt än t ex destillerad sprit. Det här kryphålet att komma undan med lägre alkoholskatt vill EU nu täppa till.

Så det finns troligtvis möjligheter att kunna få till undantag för alkoholfria maltdrycker. (Min pesonliga gissning.)

//Brute

Det låter helt klart troligt. Självklart kan en statlig organisation inte tillåta att företag försöker med alla möjliga medel försöka undgå att ta ifrån dem deras pengar. Usch och fy vad hemskt alltså.

Förhoppningsvis kan man få till massvis med undantag, det är bara det att det känns som att förbud tillkommer hela tiden överallt, som om de inte riktigt litar på att man kan ta hand om sig själv. Som att man skulle behöva bli ledd genom livet likt någon valfri nöjesattraktion istället för att få göra sina egna val.
Citera
2013-01-10, 06:52
  #126
Medlem
Preatures avatar
Detta kommer inte hända. Eller det tvivlar jag på starkt, finns så mycket annat som är tillåtet inom EU som tillåts. Att svenskarna väljer Julmust före Coca cola som man dricker året runt? Hur fan påverkar det EU är fan helt jävla säker på att de är något sånt skit!
Citera
2013-01-10, 09:04
  #127
Medlem
tuffkatts avatar
Cigaretter, snus och alkohol är det ingen tvekan om, men julmust är en risk? Har otroligt svårt att förstå deras tänk. Känns som att det bara blir fler och fler saker som plötsligt blir en risk, och som blir förbjudet.

Hade tyckt att det varit jävligt tråkigt om julmusten nu blir förbjuden, trots att jag bara dricker det några enstaka gånger om året.
Citera
2013-01-10, 09:46
  #128
Medlem
intebadsalts avatar
SKANDAL!

Jag som älskar julmust
Om detta går igenom borde fan vi gå ut ur EU...
Julmust>EU
Citera
2013-01-10, 09:56
  #129
Medlem
thewakka35s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gert-johnnyz
Bara samma tjat som det var om snuset.. Tror att julmusten kommer att vara kvar, thats it

Troligtvis ja, det står även i artikeln och genom hela tråden att julmusten INTE berörs av detta förbud. Så alla som kommenterar liknande saker som dig är lite... ute och cyklar
Citera
2013-01-10, 12:43
  #130
Medlem
Såklart kommer EU inte förbjuda Julmust, om så är fallet, borde vi gå ur EU. Det känns lite som en diktatur, när vi inte får bestämma saker i vårt egna land. EU hat inget med detta att göra...
Citera
2013-01-10, 12:47
  #131
Medlem
bl-gr-ns avatar
Det är mycket i den svenska kulturen som inte passar de underbara ledarna inom EU.

Vilken kultur och levnadsätt, strävar "The dear leaders" inom EU.för framtidens Svenskar. EU tillåter koscher och halal-slakt.
bannar när-producerat som ett konkurrenshinder.
I frågasätter surströmming, snus och traditionella drycker som must och svagdricka.

Eller försöker de skapa en helt ny EU-kultur?
Citera
2013-01-10, 13:01
  #132
Medlem
PI88s avatar
Koscher och halal-slakt är något vi inte skall ha i Sverige. Har ni sett hur det går till?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback