Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2013-01-01, 09:43
  #1
Medlem
KITTENMITTONSs avatar
Blandade Substanser i rapport: Subutex+Tjack+små mängder röka, ytterst lite alkohol
Ålder: Över 20 under 30
Vikt: ~70kg
Tidigare erfarenheter: Alkohol, Subutex, Tjack, Cannabis, Tramadol, diverse RC röka, många olika Benso, Svenska Toppisar, Mexikanska Cubensis m.m.
Först vill jag avråda folk från att mixa opiater med CS då det är väldigt individuellt hur ens kropp hanterar det, det är fullt möjligt att dö av det.

I rapporten nämns 5 kompisar lite mer ingående, vi kallar dem för Erik, Janne, Fredrik, Björn och Linn.

Rapporten handlar även till stor del om mitt nyårsfirande, så för er som bara vill läsa en ren drograpport klicka bort er nu!

13:30 Vaknar och suger i mig subben som var över från igår, kanske 0.2mg. Har gått på Sub i ~1.5 veckor nu, ungefär 1/4 om dagen, ibland mer ibland mindre. Ett litet morning buzz, alltid trevligt för att få bort den det jävla ångesten! Tar främst Sub för att må bra, inte för att sitta och dregla samtidigt som jag ser trevliga saker bakom mina stängda ögonlock.
Justdeja, det är den 31:a December, hoppas fan att jag inte behöver spendera den själv!

14:00 Kollar med Erik (han som brukar vara pro på att styra fester), han har inte riktigt vaknat till liv än och har inget planerat. Vafan det var oväntat, men Erik har varit bortrest under en tid så ändå inte konstigt. Kollar runt med några till och ingen har några planer förutom att sitta och suga i sig gräs hela kvällen eller skjuta horse och ligga noddandes fram till det nya året. Hopp, blir väl i värsta fall jag ensam med mina droger detta nyår

15:00 Kollar med Janne om han har några planer, visar sig att han inte har det och han är med sin flickvän Linn hos släktingar och käkar lite mat just nu. Det börjar rycka lite i organiserings-delen av hjärnan min och jag bestämmer mig för att försöka styra upp något litet så jag slipper vara helt ensam. Säger åt honom att ta med sig tjejen över till mig om de inte hittar något bättre att göra än att dricka ensamma.

16:30 Erik går upp ur sängen (skön dygnsrytm va?), jag säger kika förbi mig då så kan du få lite Ritalin i dig så du piggnar till och blir lite mera pratglad, så ska vi se om vi kan styra någonting att hitta på under kvällen.

19:00 Erik kommer över, nästan omedelbart drar han i sig 80mg Ritalin (han har bara tagit det en gång innan och vill inte bli jättespeedad såhär tidigt), han bombar hälften och snortar hälften. Jag drar i mig ~1.5-2mg sub (har relativt bra tolerans mot skiten så inget som kommer få mig mindre social eller mer irriterad över skitsaker). Han visar en liten rökbit på ungefär 1g (riktigt FINT weed. Vi småpratar lite och diskuterar om hur vi ska göra med kvällen i väntan på de andra. Worst case scenario: vi får se på lite fyrverkerier i regnigt väder med en rökbit av högsta kvalité!

19:30 Janne och Linn kommer över. Det visar sig att ytterligare en person är med, Björn som jag har träffat en gång tidigare lite snabbt, men de andra har beskrivit honom som snäll och lugn så han är mer än välkommen in - nu är vi iaf fem personer, vilket kan räcka gott och väl för en trevlig kväll! Janne och Linn har druckit ungefär en halv vodka och ett par bärs, ingen av dem är särskilt van vid alkohol och är halvlulliga redan vid ankomst. Janne och alkohol går inte riktigt hand i hand, han brukar antingen däcka tidigt eller bli arg på någon skitsak- jag erbjuder honom på 10mg Ritalin för han börjar faktiskt se trött ut, han tar gladeligen emot det. I utbyte får jag mig ett par shots vilket boostar subben fint (nåväl, någorlunda iaf).

19:50
Dunkar bra musik på skön nivå (LÄS: vi behöver inte vråla till varandra när vi ska säga något, lär er att lagom är bäst folk!), socialiserar och röker lite skrap (usch) - har som bekant bättre röka men bara lite så det ska sparas till tolvslaget till varje pris! De andra har känt varandra i många år så den jag får prata mest med under denna tid är Björn, vilket är nice då jag inte känner honom så väl - han visar sig leva ett ganska intressant liv och har en intressant bakgrund och är ännu trevligare än vad jag först trodde.

Efter nån halvtimme nämner Janne nämner att det kanske går att få tag på fint blomstertjack, vilket gör mig på glatt humör! Tjack, det som var så längesedan! Nu får jag dessutom testa en blandning jag inte varit på förut! Börjar se fram emot ett spännande och behagligt 12-slag! Efter lite om och men lyckas vi få tag på människan med blommorna och det är dags att bege sig mot centrum!

21:45 Vi sätter oss på bussen, mycket folk så får sätta oss på olika ställen vilket inte spelar någon större roll då jag inte bor längre än 10 min från centrum. Några för fulla fjortisar sitter och gapar som vanligt på nyår men annars är det ovanligt lugnt.
När vi väl är inne i stan tar vi en promenad för att möta upp människan med tjacket och stannar för att prata lite med honom då han också är en gammal vän. Janne och Linn köper 1g att dela på och trycker samtidigt i sig varsin Ecstasy, de tänker ha kul i sängkammaren efteråt . Jag köper 1g för att dela med Erik, varken jag eller Erik tar speed ofta men båda har erfarenhet av det sedan tidigare.

22:40 Går hem till en annan kompis som bor ganska nära centrum för att se vad han och hans rumskamrat har för sig. Väl framme blir jag gladeligen överraskad när jag får se ytterligare 3 nära vänner sitta i soffan och chilla med en bong (en av dessa är Fredrik som jag nämde i början), dessutom verkar de uppenbart alkoholpåverkade (vilket är skoj med dessa människor då de blir mycket pratgladare när de har alkohol i blodet). Jag och Erik hinner knappt ta av oss ytterkläderna innan vi går och delar upp tjacket, jag bombar ~0.25 medans han nöjer sig med ~0.2. Jag väljer den doseringen för att jag inte vill riskera dödsfall, han för att han har förhoppningar på någon vildare fest senare. Direkt efter att jag svalt känner jag lite noja över att jag precis tog en mild version av en speedball men lugnar ner mig själv genom att tänka det jag har läst på FB och andra sidor angående blandningen.

Vi sänker lite bonghits och pratar med folket som är där, samtliga är påverkade av någon substans, vissa såpass mycket att de är okontaktbara - men det spelar ingen större roll då vi sammanlagt är över 10 personer där nu. Börjar känna rysningarna i bakhuvudet komma krypandes, älskar den känslan! Känner mig dock inte särskilt speedad så blir ganska sänkt av rökat tillsammans med subben.

23:55 Drar till centrum och kollar på fyrverkerier en stund, det är ganska dött på den fronten jämfört med hur det brukar vara vid nyår pga att det regnar en del. Dessutom är folk ovanligt tysta och lugna jäfmröt med tidigare år, antar att de fullaste människorna inte orkade dra sig utåt i ovädret. Står och kollar i ca 10 min för att sedan röra oss bort ett par hundra meter från folksamlingen och röka lite pipa och en joint.
Vid det här laget börjar jag känna mig väldigt go i kroppen, varken särskilt sänkt eller speedad utan allmänt skön. Har faktiskt inte känt såhär någon gång så det är spännande och väldigt behagligt!

Efter att rökelserna hamnat i vårat blod känner jag speeden börja ta överhanden av ruset, men är fortfarande skönt subbad och mår som en gud. Berättar för Fredrik vad jag har tagit och han börjar att noja upp mig med att det är en farlig blandning jag har dragit i mig och att det är vanligt att man får hjärtattack av den, eller råkar illa ut på annat sätt. Detta gör han inte för att vara elak utan för att han inte vill att jag ska bli en grönsak eller dylikt pga dumma mixar, plus att han är ganska duktigt väck på alkohol och rökat så han tänker inte på hur lätt det är noja upp folk på tjack. Mitt ena ben börjar kännas konstigt nästan direkt efter han har pratat färdigt, avdomnat fast ändå inte, men avfärdar det som hjärnspöken som uppstått pga hans nojande och då släppte det ganska snabbt.

00:45 Drar tillbaka till lägenheten vi var i innan vi drog oss utomhus för att invänta nästa buss. Bongen åker runt ett varv till och jag blir mer och mer pratglad. Fortfarande lite nojig frågar jag Björn och Linn om jag behöver vara orolig (de har erfarenhet av samma blandning sen tidigare) och de lugnar ner mig ytterligare - det är inget att oroa sig över. Du har tagit det du har tagit ha en kul kväll nu istället!
Eftersom ägaren av lägenheten har ögonlocken hängandes så det knappt går att avgöra om han är vaken eller inte börjar vi ganska snart att röra oss till bussen.

01:30 När jag kommer hem fyller jag på med det resterande tjacket och en lina sub till. Ryser skönt i bakhuvudet när jag bombar i mig tjacket, och den sköna känslan i hela kroppen blir ytterligare lite starkare inom några minuter.
Sätter mig och spelar lite FPS-datorspel vilket jag är markant bättre på än i vanliga fall, men tröttnar rätt snabbt och börjar chatta med de få människor som fortfarande är vakna och kontaktbara på min Skype. Har sluppit käkspänningarna och de andra otrevliga biverkningar som uppstår som vanligtvis uppstår på tjack helt. Tänker att det är lika bra att testa min puls för eventuella framtida experiment - den ligger nånstans mellan 100-120 vilket får mig att inse att jag nog kommer köra denna mixen flera gånger i framtiden .

Slut på denna RP, kanske inte den mest intressanta men det är min första så jag förlåter mig själv om ni skäller ut mig över att ha slösat eran tid! Men kom mer än gärna med kritik så kan jag göra ett bättre jobb till nästa gång!

God fortsättning på er nazipundare!
Citera
2013-01-01, 10:05
  #2
Medlem
pumpsvars avatar
intressant läsning, lite vågad blandning kanske, men det gick ju bra iallafall. 4/5
Citera
2013-01-01, 12:58
  #3
Medlem
Får man fråga hur mycket gårdagens knarkande kostade?
Citera
2013-01-01, 14:05
  #4
Medlem
KITTENMITTONSs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LasseK0ngo
Får man fråga hur mycket gårdagens knarkande kostade?
Hm, ~200 kronor. Jämför man det med en krogrunda så är det inte så jättefarligt.
Citera
2013-01-01, 18:09
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KITTENMITTONS
Hm, ~200 kronor. Jämför man det med en krogrunda så är det inte så jättefarligt.
Nej det var faktiskt mycket mindre vad jag trodde det skulle gå på!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback