Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2012-12-30, 18:40
  #25
Medlem
eXtremos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ant'
Inte sexuellt tvång då? Skulle en ollning också rubriceras som sexuellt ofredande?
Det förekommer ju inget tvång?
Citera
2012-12-30, 19:12
  #26
Medlem
Tom.Bombadills avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cDk123
Det finns rätt många fall där folk dömts för våldtäkt utan att samlag har inträffat, formuleringen har lydit att akten har varit "att likställa med samlag". Vilket åtminstone jag tycker är rimligt om det tex handlar om att tvinga till sig oralsex eller liknande.

Edit: Om du vill ha exempel så är det bara att googla frasen "att likställa med samlag" så får du ganska många tidningsartiklar
Ja, men att tea-bag'a en polare likställs inte med samlag men jag kan förstå att tvinga till sig en avsugning likställs med samlag.
Citera
2012-12-30, 20:53
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BadAssPeanut
Skojar du nu? Så du menar att om jag tvingar dig suga av mig så är det inte våldtäkt?

För det första skulle jag bita snoppen av dig. Men i vilket fall som helst så likställs så klart en avsugning med samlag. (Oavsett vad tonåringar idag säger)
Citera
2012-12-30, 21:58
  #28
Medlem
ant's avatar
Citat:
Ursprungligen postat av eXtremo
Det förekommer ju inget tvång?
http://sv.wikipedia.org/wiki/Sexuellt_tv%C3%A5ng
Citat:
att man med en person genomför en sexuell handling ej jämförlig med samlag genom att otillbörligt utnyttja att personen på grund av medvetslöshet, sömn, berusning eller annan drogpåverkan, sjukdom, kroppsskada eller psykisk störning eller annars med hänsyn till omständigheterna befinner sig i ett hjälplöst tillstånd
Citera
2012-12-31, 03:44
  #29
Medlem
janniboys avatar
Jag blev anmäld för sexuellt ofredande när jag tea-baggade en kille på ett hockeyläger när jag gick i 6an. Vart ett jävla liv
Citera
2012-12-31, 08:23
  #30
Medlem
borrizs avatar
Vad händer ifall offret biter till och modifierar ts till enuck?
Visst är skadan omfattande och permanent på ts, men å andra sidan har offret inte haft mycket tid att besinna sig.
Eftersom offret bokstavligt talat har munnen full. är det fysiskt omöjligt att be ts dra ut sina kroppsdelar ut munnen.

För att göra saken så kan man måla upp två olika scenarier;
  1. Offret vaknar med ts kroppsdelar i munnen och biter till för att freda sig.
  2. Offret biter till i sömnen (den som sover syndar inte)
Citera
2012-12-31, 09:14
  #31
Medlem
cDk123s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tom.Bombadill
Ja, men att tea-bag'a en polare likställs inte med samlag men jag kan förstå att tvinga till sig en avsugning likställs med samlag.
exakt
Citera
2012-12-31, 09:59
  #32
Medlem
borrizs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tom.Bombadill
Ja, men att tea-bag'a en polare likställs inte med samlag men jag kan förstå att tvinga till sig en avsugning likställs med samlag.
Vore tacksam ifall du hade något rättsfall att referera till.
Citera
2012-12-31, 14:13
  #33
Medlem
Ombudsmannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gordon Blixt
Ja, annars hade domarna varit ganska uppseendeväckande om de inte hade stöd i lagtexten.

Jag har inte påstått något annat. Inlägget jag svarade på antydde att det var konstigt att man kunde dömas för våldtäkt utan att ha haft regelrätt samlag med någon.

Edit: Dessutom är det långt från alla domar som har ordagrant stöd i lagtext.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback