Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-12-29, 15:35
  #1
Medlem
Har en Skoda felicia kombi årsmodell 1998 och har problem med låset! Förarsidan har låset aldrig funkat går inte stoppa in nyckel bara liten del. Men nu här omdagen skulle jag öppna från passagerarsidan som vanligt fast kunde jag inte vrida så jag tog i lite extra hårt och sen lät något konstigt men det öppnades och nu efter jag stängt bilen går det inte öppna!

Passagerarsidans lås vrider bara runt o runt
Förarlåset går inte bara tredjedels nyckel gå stoppa in
Bakluckan går inte heller (Har alltid öppnat från inne så vet inte om den funkat förut)
Har haft en såndär kontroll också en gång i tiden men batteriet tog slut så köpte batterier idag och den vägrar även där.

Hur kommer jag in i min bil? Testat köra ner en galge via fönstret fast lyckas inte. Vill helst inte betala för en låssmed eller slå sönder en ruta. Vad är mina alternativ!

Tack för all hjälp jag får!
Citera
2012-12-29, 16:25
  #2
Medlem
GL-terrors avatar
Ta ett gammalt bågfils blad, sen tar du en annan bågfil och sågar snett mot hålet på det första så det blir som en krok, sen stoppar du ner den i skarven på rutan och försöker få tag på pinnen till låsknappen.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback