Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-12-27, 18:09
  #1
Medlem
Zitechos avatar
Hej,
Jag har börjat lira basket igen och vill ha en korg att träna på. Jag har hittat en korg från Biltema som jag dock inte vet om storleken är rätt (http://www.biltema.fi/sv-fi/Fritid/S...etkorg-45760/), någon som vet diametern på denna korg? Om det är rätt storlek så ska denna monteras på en "planka".

Det är "plankan" som är problemet, jag vill ha plankan 183x107 cm och ca 1,2mm tjock. Jag har läst lite om formplyfa men den är väldigt dyr och det verkar inte som om de sågar till den i butik och jag har inte nytta av 1200x2500 cm formplyfa
Finns det något annat träslag som man kan ha utomhus 365 dagar om året?

Mvh. Zitecho
Citera
2012-12-27, 18:22
  #2
Medlem
Napis avatar
Det går att köra vanlig plyfa också, målar du den ordentligt med våtrumsfärg så håller det.
Dock så är det säkert billigare att köpa formplyfa, alternativt be någon polare som jobba inom bygg ta med en bit hem.
Citera
2012-12-27, 19:28
  #3
Avstängd
Six10s avatar
404 - Valitettavasti hakemaasi sivua ei löytynyt!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback