Citat:
Ursprungligen postat av
volvo 240
Någon som vet hur det går i opinionen? Jag är sverigedemokrat men ändå intresserad hur det går för SvP. ca 600 röster förra valet om jag minns rätt.
I senaste United Mind el yougovs så fick ju övriga över 2% och det känns ju inte som att det är FI eller PP som har gjort nåt för att växa till sig, jag tror det är SvP. Så hur stor del av övriga kan de ha?
Eftersom avpixlat inte skriver ut övriga kan jag tyävrr inte kolla vilken undersökning det var... men en av de som kom i Mars iaf.
Svårt att säga, partiet är fortfarande ett litet parti, och målet på 10 000 röster borde ge ca 0,15-0,2%. Men med tanke på att medlemsantalet ökade 50% 2013 och 100% 2012 borde man ha ökat minst 200% i medlemmar från valet, då jag har svårt att se medlemstillväxten öka från negativt till 100%, så de har nog ökat antalen både 2010 och 2011, men de åren vet jag inga siffror på, så minst 200% ökning. Lägg till detta att Radio Framåt/motgift.nu samt realisten.se har fått stor spridning, och att partiet är mycket mer känt nu (omtalat i media flera gånger, almedalen, blågula-band-aktioner, och nu att nationella blev överfallna av kommunister) än det var 2010. Jag ser även att många gamla skribenter som innan valet 2009 var SDare nu har radikaliserats. Detta kan nog betyda att man har goda chanser att få minst ett par tusen röster, kanske till och med uppnå målet på 10 000, men vi har facit först på valdagen.