Citat:
Ursprungligen postat av Generalknase
Du har bara 1 mil till jobbet? Jag hade lagt pengarna på en bra trampcykel istället.
Att köpa 14-18 år gamla bilar som gått många mil kommer bara att kosta pengar. Lagar du inte själv är det bättre att köpa en 10 år nyare bil för 10 ggr pengarna, det kommer bli billigare i längden. Som sagt, köp en flåsbåge, spara 2-3000:-/månad och få bättre hälsa på köpet.
haha cykla mitt i vintern i 20minus i 5-8cm tjock snö.. ja du är rolig du men det här är inte clown tråden!
Det skulle ta minst 1,20min för cykla och då starta 05.45 är inte så kul när man kan starta 06.45 för några sketna tusen lappar och slippa med massa problem.
men men, kommer bli någon av saab bilarna, den röda eller orangea, kommer användas 1-2mån sen säljas vidare det är pga att andra bilen jag hade gått sönder som ja måste ha en snabbt. så fort vi är inne i 2013 så har jag 20-25k istället att lägga på en bil så det är som jag sa tidigare det är bara temporärt den ska användas.