Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-12-16, 21:24
  #1
Medlem
Hej! Har en hittekatt som kom till oss i början av våren. Har varit mest ute och vi har matat honom på altanen fram till nu när det blev lite kallare. Då har han kommit in på heltid och går bara ut för att kissa eller liknande. Men nu är det såhär att katten river min bror. Han kommer och gosar med brorsan men helt plötsligt attackerar han honom. Min bror är mellan 9-13 och blir såklart väldigt ledsen och är nästan rädd för katten. Idag hände det igen och då blev jag så förbannad att jag skickade ut katten i snön.

Hur länge kan en katt vara ute på vintern?
Är det ett bra sätt att få honom att sluta? Eller kommer han bli argare och mer skygg?

Han får leka av sig med snören, möss och bollar hela dagarna. Ägnade över en timme idag med att leka med honom. Så tror inte det är att han är leksugen. Han attackerade mig förut men har inte hänt på flera månader, jag leker ofta med honom, ger honom mat och klappar honom så han verkar trivas med mig. Problemet är dock att brorsan gör i stort sett samma sak men det tycker inte katten om.. Borde vi göra oss av med katten? Den är ju så söt....
Citera
2012-12-16, 21:27
  #2
Medlem
datormissbruks avatar
hoppar den bara upp helt random och river din bror eller händer det när han leker och klappar den?
Citera
2012-12-16, 21:35
  #3
Medlem
Out-of-Steps avatar
Får en känsla av att din bror gjort något mot katten. Alternativt har han varit i närheten av annan katt eller hund.

Berätta nogrannare hur katten gör. Min katt biter mig ofta men efter några hugg slickar han på handen och spinner alltså endast för att busa och trigga lite action
Citera
2012-12-16, 21:47
  #4
Medlem
Rektum-Grans avatar
Ta katthelvetet i nackskinnet, så att han/hon lär sig att han/hon inte får göra så.

Katter är intelligenta, dom förstår att dom inte får göra så om du liksom är bestämd ..
Citera
2012-12-16, 22:07
  #5
Medlem



Vi har fått reda på att katten levt ute som "vild" i ett år (Han är bara 1-2 år) så han var lite skygg och ovan från början. Kanske hade han inte något bra liv som unge. Så det var likadant för alla i familjen, han var gosig och kelig från början men ibland räckte det med 20 sekunder så rev eller bet han en. Vi tror det berodde på att han var ovan med hur man handskas men människor, han var nog bara leksugen. Allteftersom tiden gick tog det längre tid mellan attackerna men brorsan har han alltid haft något otalt med.. Jag vet inte vad som hänt när jag inte varit där men brorsan säger att han inte gjort något elakt (såklart han säger det) och när jag kollat på har han hukat sig ner, låtit katten kommit och bara strukit några gånger på huvudet. Han har hjälpt till att mata katten också.

Oftast räcker det med att brorsan går några meter förbi så hoppar han fram, eller att han bara står så kommer katten och stryker sig innan han attackerar. Några gånger har han t.o.m attackerat när brorsan sitter i soffan och spelar spel och inte rört sig på ett par timmar.

Kan det vara så att katten känner av att bror min är rädd och inte vågar ryta till för då blir han attackerad igen. Att katten har ett övertag.

Funderar nästan på att hälla ett glas vatten över katten nästa gång och kasta ut honom i en kvart eller så så han lär sig att rivas = Kallt och blött.
__________________
Senast redigerad av Andreos 2012-12-16 kl. 22:09. Anledning: Quote
Citera
2012-12-16, 22:29
  #6
Medlem
Ta kattafan i nacken, hårt och bestämt, varje gång den beter sig illa, så kommer den förstå till sist!
Men ge även kärlek så du inte bara straffar katten.
Citera
2012-12-16, 22:29
  #7
Medlem
Out-of-Steps avatar
Jag tror precis som du säger att katten känner att din bror är rädd. Finns inget annat att göra än att din bror "träffar" katten oftare och ger den förtroende.

Kan ju själv tänka dig hur du känt om du kommit till en ny familj efter att kanske blivit plågad i sitt förra hem.
Att kasta ut katten/hälla vatten är ingen idé, du vill väl inte frysa ut katten när den inte känner sig trygg?


Ett tips, säg åt din bror att det är han som får ge katten mat och ge katten godis så han bygger upp ett förtroende.

Du kan ju tänka "men det är ju bara en katt", saken är den att vi människor också är djur.

Citera
2012-12-16, 22:31
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rektum-Gran
Ta katthelvetet i nackskinnet, så att han/hon lär sig att han/hon inte får göra så.

Katter är intelligenta, dom förstår att dom inte får göra så om du liksom är bestämd ..


Det fungerar inte riktigt så. Ett bestämt 'fy' eller spreja lite vatten är det enda som hjälper, och då ska man göra det sekunden efter den har gjort något dumt, annars är det lönlöst. Fysiskt våld får dom bara mer våldsbenägna och rädda.
Citera
2012-12-16, 22:40
  #9
Medlem
P04s avatar
Avliva.
Världen är full av katter som förtjänar din omsorg bättre.
Citera
2012-12-16, 23:16
  #10
Medlem
Rompetrolls avatar
Jag gissar på att det katten gör är att ge "kärleksbett". Mycket vanligt.
När man kelar och smeker så blir det efter kort eller längre stund "för bra" - katten reagerar då med att bitas. Helt enkelt en normal reaktion hos katt.
Min förra katt var bl.a. sådan. Den älskade att kela men så på några sekunder så skiftade den till "aggressiv" - vilket den aldrig var.
Han låg nästan varje kväll hos mej på en kudde vid sidan av min. Alltså så nära att jag såg honom tydligt. Jag släckte inte ljuset förrän vi kelat färdigt. Lärde mej rätt snabbt att det var rätt så bra.
Då märkte jag när vi kelade att katten helt plöstligt började spänna sej, pupillerna ökade i storlek och då gällde bara att säga: nu ska vi sova - och så vände jag ryggen mot den. Och min arga tiger började spinna, nöjd och belåten. Och vi somnade.
Jag kunde i mörker också känna när han började spänna sej. Då gällde att snabbt avbryta.

Det är sådant man lär sej av att umgås med sin katt. Alla är olika. Det finns katter som är så känsliga att de inte klarar att kela mer än någon minut - ja, en jag träffade bet efter 1:a strykningen över ryggen. Tyvärr är en sådan katt omöjlig att ha.

Din katt går ju att leka och kela med? Eller hur? Då får ni lära er var gränsen ligger för vad den klarar.
Tänk på att det inte ligger något aggressivt i reaktionen!

Att slänga ut den, eller hälla vatten på och slänga ut förstår inte alls varför den bestraffas så (det är ju bara en medfödd instinkt mer eller mindre som är anledningen)

För övrigt är det farligt att slänga ut en våt katt i vinterkylan. Veterinärräkningar är dyra och det är jobbigt med en sjuk katt. Och, djurplågeri.
Omplacera den i så fall heller.

Jag föreslår att ni lägger märke till när katten slår om i humöret. Och snabbt ändrar er egen reaktion, sluta leka, sluta kela. Till nytta för er alla.

En halvtimmes lek är inte mycket om man tagit på sej en ungkatt. De behöver mycket stimulerande lek och gosande. Olika för alla.
Att straffa är fullständigt fel!

Hoppas ni vill behålla katten och kela/sysselsätta katten på de villkor han är född med.
Önskar er lycka till!

Edit: Tramp-o-linas råd med vatten är rätt. Men några sprayflaskor i närheten kan man avbryta våldsam lek.
__________________
Senast redigerad av Rompetroll 2012-12-16 kl. 23:18.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback