Citat:
Ursprungligen postat av Liston Crest
Men ett maskhål är väl per definition en "portal" mellan två punkter i rumtiden. Alltså kan man bara nå dessa två punkter om man åker genom det. Eller är det så att maskhål är en portal mellan två platser i rummet?
Givetvis kan jag ha missuppfattat något om maskhål, men maskhålen existerar under en tidsperid, alltså beskrivs platserna de sammanbinder i rumtiden antingen av linjer i rumtiden eller av lägen i rummet. En resa ToR genom ett maskhål behöver väl inte nödvändigtvis resultera i att man kommer tillbaka till exakt samma tid och plats som man "reste" ifrån?
För att återigen hänvisa till den hypotetiska resan ToR Säffle - Tierp; vägen mellan (~E18) sammanbinder faktiskt punkter i rumtiden, dock innebär inte detta att man alltid återkommer till samma punkt i rumtiden som man reste ifrån. Vägen sammanbinder nämligen punkter i rumtiden som existerar över en tidsperiod. Vägen existerar dessutom under en tidsperiod, och sammabinder då egentligen två olika linjer i rumtiden.