Citat:
Ursprungligen postat av Gargamelik
Hela artikeln -som för övrigt var bra- går ju ut på att ifrågasätta varför banker ska klassas som en speciell typ av företag och inte som ett vanligt företag som alla andra företag. Han poängterar också specifikt att många tillgångar kan vara skyhöga ena dagen och i princip värdelösa dagen efter och att det är galet att bankerna själva får sätta denna värdering (vilket man fuskat med i t.ex. Spanien).
Att privatisera alla vinster och socialisera alla förluster är helt galet och mitt problem med bankerna.
Börjar det inte bli lite personlig vendetta mot Cervenka?
Ja, bankerna har hårdare regler att följa jämfört med andra företag. Det är riktigt. Men är det den poängen han gör?
I övrigt så överdriver han ju sina siffror. Varför överdriver han Swedbanks utlåning med 500 miljarder? Varför använder han utlånade belopp jämfört med eget kapital? Sedan börjar han yra om att förhållandet mellan tillgångar och eget kapital är vad som avgör om ett företag får lån eller inte. Tja, har Attendo några problem med att finansiera sin verksamhet:
http://www.allabolag.se/5567142145/bokslut
Sedan yrar han om att den som vill belåna sin bostad har ett tak på 85 %, men vad säger det om individens totala ekonomi? Och vad har det med saken att göra, Swedbank vill ju inte låna utan låna ut.
Hela artikeln är "märkligt".
Och nej, det är ingen personlig vendetta mot Cervenka. Jag skulle bara uppskatta om han höll sig till verkligheten istället för att överdriva, förvrida, feltolka, skriva om saker han inte förstår bara för att hans fans ska ha något att runka till och hylla honom i kommentarsfälten.