Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-12-12, 18:59
  #109
Medlem
Adelaides avatar
Din dotter är besatt av en ond demon som styr hennes själ. Sök med ljus och lykta till Gud och Jesus innan något slags helvete uppstår!

Citera
2012-12-12, 18:59
  #110
Medlem
cheropteras avatar
Det verkar vara fler som har upplevt samma problem:

http://answers.yahoo.com/question/in...9192449AA9qWOm

Citat:
Ursprungligen postat av koningst
Min dotter är 12år gammal, en väldigt söt men dock speciell liten flicka. Lite av en enstöring som inte bryr sig om så mycket annat än sin docka och sina serietidningar. Speciellt denna docka hon haft sedan spädbarnsåldern hon har aldrig släpper taget om, det är hennes bästa vän. Den bästa vännen var till början en fin liten leksak, men som hon under äldre år började slita isär delar av. Den har ett öga kvar, inget hår och avslitna ben. Tydliga bitmärken över hela dess plastkropp. Kanske normalt beteende för ett yngre barn, men inte när man börjar närma sig tjej-stadiet då man borde dumpat dockan och börjat med mer ungdomliga saker såsom smink tex.

Jag är för tillfället arbetslös vilket innebär att jag får väldigt mycket ensamtid med min dotter. Hennes mor jobbar borta nästan hela dagarna och kommer hem senare på kvällen/natten. Denna docka bär min dotter hela tiden, har den alltid i ena handen vart vi än åker. Har aldrig riktigt förstått vad som kan vara så viktigt med den utan jag tänker mer att det är ett beroende likt snuttefilt man hade som liten, något man fått starkt band till sedan barnsben. Jag har frågat varför hon tar med den hela tiden liksom varför hon förstör dockan. Hon svarar aldrig på det, tittar bara på mig med en arg min som om jag inte har med det att göra.

Det var först några månader sen då jag märkte hur beroende hon faktiskt var av den. Middag med släkten var det som gällde. Blev ganska bråttom den dagen vilket resulterade i att hon glömde sin docka hemma, stressade henne då det var väldigt mycket att göra. Kom på misstaget i bilen vilket gjorde henne väldigt arg, hon slog mig och beordrade att stanna, åka tillbaka för att hämta den. Jag hade kommit ut på motorvägen vilket gjorde saken omöjlig. Hon skrek, hon slog och fick mig nästan att köra av vägen, hon hade inte brytt sig om hela familjen hade dött i en frontalkrasch i det fallet. Fick stanna bilen vid en mack längre fram, pusta ut med håren resta i nacken och vända för att hämta dockan. När hon fick den i sin famn igen blev hon samma tysta lilla tjej.

Saker blir värre med henne, man hör henne prata uppifrån hennes rum varje kväll med sig själv, hur hon tassar runt där uppe och gör någonting jag inte vet vad. Trots att jag beordrar henne att gå och lägga sig. Har kommit in ett par gånger när hon låter, då ligger hon i sängen, tittar på mig och ifrågasätter vad jag gör där. Och förnekar att hon fört några ljud. Så har det varit ett tag nu. Har knappt någon kontakt med henne längre, hon har dåligt temperament och kort stubin. Aldrig snäll, bara mot sin docka i hemlighet verkar det som.

Det var ikväll, jag hörde samma tydliga egen-konversationer uppifrån hennes rum. Jag smög denna gång väldigt tyst för att gå till botten med beteendet så sent på hennes rum. Jag gick närmare dörren, lyckades öppna den på glänt då hon sitter med ryggen mot mig, dockan framför sig i sitt-position på en plastpall. De pratar med varandra, eller a, hon pratar med den och verkar tro att hon får respons tillbaka. Liksom nickar upp och ner med huvudet som om det vore en djup diskussion där de förstår varandra. Jag avbröt henne genom att ropa, "ska inte du sova!?"
Hon vrider på huvudet i nästan slow-motion. Tittar ner i backen, grymtar några fula ord och ber mig sticka därifrån. Hon har ingen ögonkontakt med mig.
Jag tar tag i henne då hon reser sig upp, tittar på mig med den tomaste blick jag någonsin skådat. Går fram till dörren och pekar att jag ska gå ut. Utan ett ord.
Jag bestämmer mig då för att ta hennes docka, gå ut från rummet och se hennes reaktion. Hon skrek åt mig att släppa dockan, hon sa att hon skulle döda mig, hon skrek att hon hatade mig. Hon hoppade på mig och klöste mig i ansiktet när jag gick därifrån. Jag var rädd, jag är en pappa som är rädd för sin dotter.

Hon blev fullkomligt rasande, fick ingen pli på henne. Jag höll dockan stadigt och drog ner henne i källaren, stängde dörren och låste. Hon var därinne likt ett monster som ylade och klöste på dörren under väldigt lång tid. Hon är nu tyst och har lagt sig för att sova tror jag, vågar knappt öppna och titta.

Jag vänder mig nu till er flashback, vad fan ska jag göra? Känner någon igen fall likt dessa? Hur fan ska jag berätta detta för min snart hemkomna fru?
Citera
2012-12-12, 19:31
  #111
Medlem
Simajjs avatar
Uppdatering TS?
Citera
2012-12-12, 19:49
  #112
Medlem
Biomasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av XKingMoX
Skulle förmodligen låst in henne redan vid motorvägsincidenten. Tror åtminstone jag är ganska frisk i mitt tänkande.

Frihetsberöva barn är, under alla omständigheter, en grovt kränkande handling. Det kan dessutom röra sig om en brottslig handling som kan ge fängelse.
Citera
2012-12-12, 19:57
  #113
Medlem
cosmic_dancers avatar
http://sv.wikipedia.org/wiki/Schizoi...sst%C3%B6rning
Citera
2012-12-12, 19:59
  #114
Medlem
Thaigrytans avatar
Usch fyfan vad obehagligt..
Bränn inte dockan, göm den bara. Du skulle kunna behöva den till något eller ifall hon blir helt galen. vänta bara tills din fru har kommit hem.
Uppdatera.
Citera
2012-12-12, 20:10
  #115
Medlem
getbusys avatar
Detta är fan det sjukaste jag hört, är detta sant så vetti fan asså. Mitt råd är psyket direkt
Citera
2012-12-12, 20:14
  #116
Medlem
Charmaines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av koningst
Jag vet inte, ungdomspsykiatrin? Kan det vara vi som kanske gjort fel under uppfostringen?
Hur skulle ni reagerat i mitt säte?

Hon var som en häxa på mig, känns fruktansvärt att behöva låsa in sin dotter.

Det är väldigt populärt att alltid lägga skulden på föräldrarna för alla "avvikande beteenden" hos barn och ungdomar. Visst kan det vara något ni "gjort fel", men handlar det om någon form av psykisk störning är det inte alls säkert att det är ert fel.

Tänk inte genast "Är det vårt fel", tänk i stället "Är det något fel" och om det är så, "vad kan vi göra för att hjälpa vårt barn".

Jag förstår att det kändes hemskt att låsa in din dotter, bry dig inte om de som säger att det var barnmisshandel eller andra dumma kommentarer. Det är väldigt lätt att kritisera eller ha synpunkter om man själv inte upplevt det!

Jag hoppas ni snart får hjälp, oavsett vad det är för "fel" på er dotter (och som sagt, det är inte alls säkert att det i så fall beror på er!)

Kram!

Citat:
Ursprungligen postat av Namemelater
Hahahaha sämsta förslaget i manna-minne!

I vårt sekulariserade land är tron på Gud och Djävulen något som framkallar reaktioner liknande din; "Löjligt!", "Trams" och liknande är inte alls ovanliga uttryck för en sådan tanke. Se bara på ditt svar.

I sådana här fall ska man vända sig till psykiatrin i första hand, men de har faktiskt inte alltid alla svar och lösningar. Att prata med en präst är faktiskt inte alls ett så töntigt förslag som du tycks tycka.

Det är väl i så fall i första hand en katolsk präst man ska prata med, jag vet inte om Svenska kyrkan utför exorcism.
Citat:
Ursprungligen postat av MissionImpossible
Det fetstilta:
Är ett tecken på schizofreni, som sagt, ring psykakuten...

Symptom på schizofreni kan uppkomma när som helst i livet, men vanligast visar de sig mellan 15 och 30 års ålder. Hos en 12-åring är det schizoferni inte vanlgt.

Citat:
Ursprungligen postat av Zigga
Barn får inte schitzofreni vid 12 års ålder.
Autism? Skolan hade larmat för länge sedan.
Filmen är bra dock.

Som sagt; man kan få det tidigare men det är vanligast vid 15 års ¨ålder och upp till 30 år.

Ja, hade det varit autism hade det märkts för länge sedan.
Citat:
Ursprungligen postat av Simajj
Uppdatering TS?

Det har kanske inte hunnit hända så mycket än, men jag hoppas också att TS uppdaterar.
Citera
2012-12-12, 20:42
  #117
Avstängd
CrackThiss avatar
Ge fan i dockan bara. Bränner du den så bränner du även alla broar till henne någonsin. Sök psyk istället.
Citera
2012-12-12, 20:55
  #118
Medlem
Du ska söka hjälp för din dotter. Hon behöver hjälp oavsett om hon har en diagnos eller inte.
Det är alltid bättre att söka hjälp en gång för mycket än en för lite.
Strunta nu inte i alla råd där folk skriver att ni ska söka hjälp.
Citera
2012-12-12, 21:11
  #119
Medlem
Uncle Dukes avatar
Du måste söka hjälp!

Din dotter har uppenbarligen grava psykiska problem. Möjligtvis någon slags dissociativ eller psykotisk sjukdom. Om det varit såhär länge är det antagligen djupt rotat och kommer att ta lång tid att åtgärda. Men det är viktigt att insatser sätts in i tid, hon är så ung att hennes problem antagligen går att åtgärda.
Det har ingenting med uppfostran att göra, så oroa dig inte för att du är en dålig förälder.

Ta inte dockan från henne innan du tagit kontakt med psykvården, man kan inte veta om det blir värre eller bättre om du tar hennes "vän" från henne.
Citera
2012-12-12, 21:23
  #120
Medlem
Hämta någon präst som kan utföra excorsism på det lilla helvetetsbarnet.
Nej men seriöst du är en vuxen man, familjens överhuvud du ska fan ingjuta respekt i henne, om något bör hon vara rädd för dej.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback