Citat:
Ursprungligen postat av lillalilja
Eller hur. Dieseln drar inte alls mycket, ca 05-06. Beror väl lite på hur mycket du kör däremot, vad som blir billigast av diesel eller bensin. Får dock för mig att du inte kör så mycket. Hur som helst, skön, stabil och tyst bil. Skulle jag köpa en pendlarbil idag för hyfsade pengar så ligger både S40N och S60 i topp på min lista.
Just nu kör jag inte direkt jätte mycket utan jag vill ha en bil som klarar av Sverige och då har jag fått intrycket att Volvo står högt på den listan. Plus att det ska vara en bil som kan vara enkel att reparera.
Citat:
Ursprungligen postat av Chris Jack
Här är en lista på de bilar som räknas till P2-serien.
1999–2006 Volvo S80 (P23)
2001–2009 Volvo S60 (P24)
2001–2007 Volvo V70 (P26E)
2002–2007 Volvo XC70 (P26L)
2003– Volvo XC90 SUV (P28)
S80 och S60 är alltså sedanerna.
S60
S80
Ahh kanoners. Googla lite själv, men fick inte upp något vettigt då.
Citat:
Ursprungligen postat av lillalilja
Nu skriver ju inte Ts om han hade turbo på sin 940, men S80 är väl ändå onödigt stor? Riktigt motorvagnslok är vad det är. Han skriver ju dessutom att han vill ha en lite mindre bil.
Förövrigt kan jag informera Ts om att det inte är speciellt lika bilar, Volvos nyare modeller och 940 alltså. Men varför inte åka och provköra en då?
Jag hade en VOLVO 944-833 GL -94 kollade jag upp nu hos transportstyrelsen. Sen har jag insett att det är så klart skillnad på bil och bil. Dock har föräldrarna en s70 och tycker den är grymt tyst, vilket är något som lockar också. Men jag får nog ta mig en sväng hos någon bilhandlare och samtidigt stå och sparka däck
Citat:
Ursprungligen postat av Lugini3
Om du inte kör så långa sträckor så köp en S80. Dom ligger lågt i pris just nu eftersom de är lite bränsletörstiga men det är mycket bil för pengarna.
Annars ta en S60, lagom på alla sätt.
Hur menar du då att man får mycket s80 för pengarna? Alltså är det mycket funktioner och så eller menar du enbart att de är billiga/snåla i bränsle?