Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2012-12-11, 17:19
  #13
Medlem
Aimberts avatar
Vi försöker i språk istället.

U&S --> Språk /Mod
Citera
2012-12-11, 17:41
  #14
Medlem
alegomenons avatar
Jag tycker det kan vara en poäng att ha engelska undertexter. I vissa videoprogram kan du ställa in så att undertexterna blir fördröjda. Då kan du först försöka tyda vad de säger, sedan får du facit några sekunder senare.

Ett tips är frågesporten QI ("Quite interesting"). Visserligen talar programledaren Stephen Fry väldigt tydlig engelska, men en del av gästerna har lustiga dialekter. Hur som helst är det ett väldigt roligt och bildande program. (Alla avsnitt finns på Youtube.)

Om du vill ge dig in på skotsk engelska rekommenderar jag humorserierna Limmy's Show, Burnistoun och Chewing the fat. Där kan undertexter vara ett måste ibland. För irländsk engelska rekommenderar jag serien Father Ted, eller filmen The Guard.
Citera
2012-12-11, 17:42
  #15
Medlem
asdyaos avatar
Byt ut nyhetstidning mot att sätta på BBC på dumburken, där får man dagligen höra brittiska dialekter då de befinner sig i London (?) inbakat med brytningar från alla världens hörn.

Nyhetsankare kanske inte har den värsta dialekten men det är ju alltid något, mycket lättare än att försöka hitta filmer samt om du byter det mot ditt vanliga sätt att ta in nyheter så "sparar" du tid också!
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback