Jag tror att hon nu kommer att skriva ursäkter till en miljon EU medborgare som klagade på Strasbourgflytten men pappersluntan kastade hon i papperskorgen.
En påminnelse.
Utöver de 705 ledamöterna, deras assistenter och övrig administrativ personal på parlamentet, beger sig i regel även EU-kommissionärerna samt tjänstemän från EU-kommissionen och ministerrådet till den franska staden, samt andra grupper som lobbyister och journalister. Totalt rör det sig om resa – och boende – för flera tusen personer.
Enligt en analys av Europeiska revisionsrätten från 2014 uppgår kostnaderna för att ha parlamentets säte i Strasbourg till 114 miljoner euro per år (motsvarande 1162 miljoner kronor). Där ingår även kostnaden för att ha dubbla kontorslokaler för hela parlamentet.
Rent miljömässigt är resandet mellan de olika sätena också en belastning för en institution som 2019 utlyste klimatnödläge. Koldioxidutsläppen för transporter mellan parlamentets tre olika säten beräknas till mellan 11 000-19 000 ton per år.
https://www.vadvivet.se/eu-bryssel-strasbourg/