Citat:
Ursprungligen postat av 02-02-2012
... eller en desperat konstnär som behöver uppmärksamhet, känner någon till vad det här är för en
konstnär och om han lever på sin
konst?

Det ingår i själva konstnärsrollen att vilja ha uppmärksamhet. Varför skulle man annars hålla på liksom? I det här fallet känns det dock lite... sökt. Jag tvivlar dessutom starkt på att de ansvariga för Majdanek skulle låtit judeaska ligga kvar obegravt i 40 år. Vore det så kan man ju fråga sig vem som vanhedrar offren mest.
Jag känner till CMvH. Han största bidrag till konsthistorien lär inte bli denna utställning utan att han var en av personerna bakom Radium 226.05, tidskriften som snarare blev mest känt som skivbolag. Bland artisterna de 'upptäckte' och gav ut finns Union Carbide Productions, Sator (Codex), Stonefunkers, Cortex/Freddie Wadling mm undergroundartister i olika grader av obskyritet. Radium 226.05 ordnade filmvisningar, utställningar och annat som var det coolaste jag som nyinflyttad göteborgare hade upplevt. De fanns på sätt och vis inom samma sfär som tidskriften Flashback gjorde på den tiden, och jag skulle bli förvånad om inte Jan Axelsson hade sneglat mer än en gång på Radiumgänget.
För detta förtjänar CMvH evig ära.
Radium 226.05 köptes i början av 90-talet av ett större skivbolag. Efter Radiumtiden har han varit aktiv som konstnär och curator.
De senaste 10 åren har han uppburit arbetsstipendium från Konstnärsnämnden, det är inget man blir fet på (130 000 kronor om året före skatt), och nu är stipendietiden slut. Tror dock han har förmåga att ordna med sin egna försörjning.
CMvH är även far till artisten Anna von Hausswolff.