Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-02-02, 00:57
  #1417
Medlem
BlackJewels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sanning05
Tack för svaret min ärade vän!

Jag vet att människan är en skapelse.

Varje skapelse har en Skapare.

Därför har människan en Skapare.

Slutsats: Jag vet att människan har en Skapare.
Om ditt hävdande innefattar det som de flesta menar med sitt s.k vetande om gud, så tycker jag att du ser till att gud infinner sig hos mig imorgon när jag vaknar, jag vill se gud och ta en fika med honom, han ska infinna sig i mitt kök imorgon f.m - hans allkraft och allsmäktighet, den godhet ni genomgående tillskriver honom och att han är skaparen.. ska efter allt vad som skett på jorden den tiden jag levat på jorden, med råge få honom att förstå att han bör förstå hur viktigt det är att jag träffar honom imorgon f.m - kommer han inte, så vet jag att du ljuger.. att du försöker framstå som lite fräckare genom att säga "jag vet" istället för "jag tror"

När morgondagen är över och gud inte infunnit sig, så har dina ord mist sitt värde, bra för dig att veta.

För när jag berättar mina berättelser om sanningarna, så kan jag verifiera när jag säger jag vet.. du får källor och bevis, dvs inte mina känslor utan du kan själv dra nytta av det jag delger dig, nu ska jag se om din vetskap har bäring, den allestädes närvarande, som ger sig till känna för sina barn... låt oss se vad den saken har för innanmäte

När du säger så.. så är det för att du vill vara vetande, inte för att du är vetande, det fanns zigenare som for runt på marknader och föreställde sig ett helt liv genom att titta i en hand.. du framstår som en sådan charlatan, du vet.. så mycket att du nästintill är gud, skulle jag tro och tillskriver oss andra som inte vet att vi kanske betalar för lite skatt el. något annat som vi borde. Man bör ju respektera din vetskap, den är ju Din...


bra... dröm sött och lycka till med döden och förruttnelsen, gud har förärat dig med ett tarmpaket som luktar hallon... mmm så ljuvligt.. något att tacka för, hoppas du får diarree eller bandmaskar... guds underbara design.. mmm.. man måste äta varenda dag, jobba för maten, bajsa ut allt man jobbat ihop och fortsätta så i ett helt liv eller ta livet av sig... mycket gott.. och det är ju underbart att föda barn, kittlar såå gott.. att få lite men i livet är ju underbar design, mmm blindtarmsinflammationyeee.. hjärninneinflammation, proppar lite här och var.. öroninflammation jippie...

ösregn i motvind, motorstopp... jajamen.. gå upp kl 04.30 om morgnarna grusiga svidande ögon, jobb ackord som våra mor- farföräldrar gjorde, mycket ädelt.. gud är så god.. ichias.. mycket skön känsa.. neurosedyn.. fantastiske gud som ombesörjer böner.. allihopa var värda varsin saftig diagnos..

vilken Fader! pappsingen.. tomtefar älskar verkligen sina barn, vilka presenter vi får va..
Citera
2013-02-02, 11:01
  #1418
Medlem
Sepiritzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sanning05
Tack för svaret min ärade vän!

Jag vet att människan är en skapelse.

Varje skapelse har en Skapare.

Därför har människan en Skapare.

Slutsats: Jag vet att människan har en Skapare.

Du VET inte att människan är en skapelse. Du antar att människan är en skapelse för du förstår inte hur vi skulle kunna utvecklas naturligt, men du har inget belägg för det du påstår. På den premissen följer ytterligare ett antagande, att vi skulle ha en skapare. Helt naturligt, men byggt på felaktiga antaganden till en början.
Citera
2013-02-02, 11:40
  #1419
Medlem
BlackJewels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sanning05
Tack för svaret min ärade vän!

Jag vet att människan är en skapelse.

Varje skapelse har en Skapare.

Därför har människan en Skapare.

Slutsats: Jag vet att människan har en Skapare.
Utifrån dina påståenden, vill jag härmed be att få framföra beskedet om att ditt påstående är falsifierbart, ni beskriver gud väldigt detaljerat däremot kan inte så mycket som en enda av dessa detaljer, en endaste en.. korrelera till våra sinnen, då menar jag VÅRA, alla människornas.

Jag borde ha fått se lite guds godhet i morse vid köksbordet, åtminstonde ha hört en röst, en skugga eller att han lagt en servett vid kaffekoppen, kanske att disken var uppdiskad.. att ktlskåpet var fyllt.. något tecken.. en smekning, att jag fick hjälp med påklädningen för att "gud håller värmen"

Tjaa du.. det förblir en tankeprodukt, en idé i huvudet som omhuldas varsamt, men det finns enbart i tankar, för verklighetens vidkommande kan man icke skönja ett spår av den beskrivne guden, allt jag ser är ansträngningar av mödosamt människoarbete och våra djur och vår natur som är vår partner, gud.. är ditt storhetsvansinnes lilla röst som knäcks i vinden vid minsta lilla krav..

En s.k kraftfull gud.. borde ha varit istället för bräcklig, väldigt mäktig och kommit direkt.. inte.

Lite trist, det hade ju varit hur trevligt som helst att få möta ens store pappa.. nu fick man själv stå för det goda istället, så nästa gång du "blir bönhörd" tacka en människa för vad de gör för dig, och sluta upp med att vara så förtörnat feg.

Värmen alstras inom oss, inte utanför oss. sitter du med enbart gud i tankarna kommer du tyna bort och bli rätt asocial.. beroende på den tid du sätter dig i arrest.. så tro på människan, brist på tillit är kanske vår tids stressjukdom.. så var mer människa istället. Det är mitt råd.

Låt bli att skenhela dig m.a.o - och simma lugnt, att stressa fram "gud" brukar ta ut sitt pris. Har sett många neurotiker i mina dagar
Citera
2015-04-14, 10:53
  #1420
Medlem
Beckisbarnets avatar
Jag kan vara helt säker eftersom jag vet att "gud" finns lika lite som att jultomten finns. Frågan är bara vilken Gud i så fall ni troende anser att en ateist borde börja tro på. Om det är den avundsjuka och hatiske Guden i Gamla Testamentet så kan jag säga att den Guden är med absolut säkerhet totalt påhittad. Det finns med andra ord ingen vitskäggig gubbe som bryr sig om vår privatmoral sittandes uppe bland molnen . Allt det är ett påhitt för att de styrande skall kunna hålla folket i schack.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback