Citat:
Ursprungligen postat av Jowler
http://www.youtube.com/watch?v=AixdzdnvVc4 Använde denna guide och satt i 2 timmar. Det slutade med att 3 strängar blev strängade men precis lika stort avstång så det gick inte, och dessutom hade jag av 2 strängar (de tjockare E och A typ). Vet inte vad jag gjorde för fel? Det funkade med de tre nedersta men de två översta gick av.. Vad gjorde jag för fel? Har jag bara råkat stämma för hårt åt med stämskruven eller? Berätta gärna så att de inte händer när jag köpt nya strängar imorgon..
Vafan, kan man be om tynre strängar? Måste ju va tjockleken som gör att det blir sånt avstånd..
På en nylonsträngad gitarr brukar man inte kunna påverka stränghöjden (
action på engelska) på annat sätt än att byta/justera stall alternativt sadel. Strängarnas tjocklek påverkar stränghöjden minimalt.
Är du säker på att det är en klassisk gitarr du har och att det satt nylonsträngar på tidigare?
Om du har haft av tjocka E och A så har du troligtvis spänt strängarna för hårt eller knutit dem fel. Metallsträngarna (A och D) är vanligtvis de första som går av på en klassisk gitarr.