Citat:
Ursprungligen postat av WeedSomeSmoke
Hur är det ifall man inte skulle kunna ta ut den en dag mer än att bara låta den gör sitt på morgon/kväll. Och sedan ta ut den extra dagen efter?
Hur mycket kostar det att ha en medel stor hund per år?
Den BÖR få motion minst 3 -4 ggr/dag. Men vid stressande dagar så räcker två rastrundor absolut, dock inte varje dag. Men minst EN långpromenad (2 - 4 h) i veckan tycker jag. Sen måste du aktivera den mentalt också, genom godisgömmor, ben, spår, agility, lydnad etc. Hundar vill lära sig och jobba!

Det med cykeln verkar vara en god idé, men glöm inte att den måste vara minst 1 år vid första cykeltillfället, gärna med lite upptrappning först.
Det beror helt på dig. Vilken försäkring du väljer, vilket f-bolag, vilket foder, om den rastas i skogen eller inte etc.
Kika in på t.ex Agrias hemsida så kan du räkna ut hur mycket en försäkring skulle kosta - baserat på ras, ålder, kön, doldafel, tandförsäkring, livförsäkring etc.
Var bara beredd på att det absolut inte är gratis att ha hund. Om tid räknas som pengar kostar det en större förmögenhet faktiskt.