Citat:
Ursprungligen postat av 2_Thumbs_Up
Får jag fråga vad du faktiskt menar när nämner regleringar och avregleringar? För det kan ju knappast vara
mängden regleringar du hänvisar till eftersom det aldrig funnits fler regleringar angående bankverksamhet än nu. Om du tycker att det finns få regleringar angående bankverksamhet idag så tycker jag att du ska läsa igenom den
kompakta versionen av basel II på 347 sidor som rekommenderar bankverksamhet idag. Om du anser att detta är avreglering så vill jag ha en tydligare definition.
http://www.bis.org/publ/bcbs128.htm
Jag tillhör främst österrikiska skolan. Jag håller med om att (konsumtions)skuld är ett problem. Men jag kan härleda överskuldsättningen (och överkonsumtion) till den artificiellt låga räntan som sätts av centralbanker. Med en högre ränta så skulle inte alls samma konsumtionskultur kunna frodas. En låg ränta gynnar skuldsättning och konsumtion, medan en hög ränta gynnar sparande och framförhållning. Jag tror inte ens vi hade haft den här diskussionen om det inte vore för centralbankernas roll i dagens samhälle.
Jag håller med om att detta är ett problem, men vi verkar skilja oss i uppfattningen var problemet kommer ifrån. Bankverksamhet i sig är inget problem, utan snarare nödvändigt. Problemet är hur dagens bankverksamhet fungerar, subventioneras och hålls bortom ansvar för sina handlingar.
Vissa pengar har förankring i reellt värde, andra inte. Den krona som du har jobbat ihop har förankring i det arbete som du utförde för att tjäna in den. Den krona centralbanken skapar utan motprestation och pumpar in i banksystemet saknar det.
Du verkar ju vara någorlunda vettig och kunnig.
Tror du verkligen på en helt fri marknad? Hur definieras en sådan egentligen? Hur avgränsar man begreppet "fri". Det är anmärkningsvärt hur mycket inom det som kallas "ekonomi" handlar om ren semantik. Man kokar ihop åsikter, lösryckta variabler och retorik i en salig smet. Sen kallar man det ekonomisk "vetenskap". Det är inte vetenskap alls.
Den största finten av alla, är hur man kidnappas ordet "fri". Fri i detta sammanhang innebär "utan inblandning från staten". Det innebär inte fri som i betydelsen "helt obehindrad".
För om så vore fallet skulle det vara en helt annan sport.
Istället handlar detta om att semantiskt skapa en falsk dikotomi mellan statlig reglering av rovkapitalism vs. frihet. Ett påhittat scenario där det råder en odelbar polaritet mellan endast deessa två alternativ. Man försöker att sära mellan äganderätt och regleringar av finansmarknaden.
Låt säga att det verkligen vore helt fritt. då skulle jag som markägare kunna ta betalt av folk för att beträda skogen och använda vägen. Man skulle kunna ta sjukt mycket betalt för att folk skulle bo i hus som stod på marken. Motiveringen skulle alltid vara att "det finns ett val"
Det som skulle hända är att folk skulle tröttna och med våld ta tillbaka marken och resurserna. (som det gick till förr i tiden), eller så skulle folk rösta demokratiskt på att ändra reglerna så att det inte gick att förtrycka folk å det sättet. Det senare är det som har hänt i modern tid.
Men vill ni tillbaka till noll, så gärna för mig. Då sätter vi igång. Majoriteten av folket skulle tjäna på att resetta det ekonomiska systemet och starta om. Det är också det som kommer att hända om 50-100 år.