Skulle och dricka öl på en vanlig "medelklasspub" i Stockholm (inget dräggställe, inget snobbställe). Jag och mitt sällskap sätter oss i vanlig ordning vid ett bord och en ung manlig servitör kommer för att ta vår beställning.
Jag frågar vad puben har för sortiment av 'IPA', varpå denne kille ser totalt förbluffad ut och frågar "Vad är det? Är det cider?". "Nej", säger jag "det är öl. India Pale Ale". Grabben ser nu än dummare ut och frågar om jag kan nämna någon tillverkare som gör detta, men jag kommer inte på något annat än Oppigården på rak arm. Då verkar han helt plötsligt fatta vinken och tar snabbt även de andras beställningar och går. Kommer dock på ett tag tillbaka med världens mörkaste jävla öl åt mig och absolut inget i närheten av en IPA. Snarare något stoutliknande.
Nu blir jag småirriterad och ber honom hämta en riktig IPA, ty detta var inget jag beställt. Han börjar be om ursäkt och är förlägen; och undrar om jag kunde beskriva närmare vad en IPA är. Jag börjar rabbla upp historien om indienfararna och den kraftiga humlearomen, och NU verkar det gå upp ett ljus. Han tar med sig stouten och kommer snart tillbaka med... En Singha
Vid det här laget blir jag mörk i sinnet och ber honom hämta någon mer erfarenhet. Han sticker iväg nästan urledsen och kommer tillbaks med en yngre tjej; jag ber henne rabbla upp vilka IPA:s som finns på lager, och hon kan som rinnande vatten presentera nästan tio sorter, och jag kan äntligen göra en beställning. Det blir killen som återvänder med min IPA (äntligen) och jag har lust att be honom dra åt helvete för nu har resten av gänget hunnit dricka sin första öl och jag har knappt hunnit smutta på min. Låter dock bli.
Jävligt ovärdigt att en jävla servitör på en pub inte ens kan grundläggande ölsorter. Idiot!