Att det ska vara så svårt att hitta ett litet video-clip med denna Ronaldinho. Aja, här är i alla fall en intervju med denna världsstjärna, ett halvår efter att han anlände till Barcelona. Från
www.FCBarcelona.com 23, JAN-04:
You seem to have settled in really well, both at the club and in the city. Has any player in particular helped you?
"Thiago Motta was a great help when I first arrived he's Brazilian too and he translated for me and showed me the city.
-Interaktion med lagkamrater eller tvingad till tolkhjälp?
Favourite singer? A song?
”There are a lot. I listen to Brazilian music every day, and now I'm listening to Spanish music, because it's great for perfecting my Spanish.”
-Kreativ studieteknik eller ett dåligt svepskäl till club-hopping?
Can you say something to us in Catalan?
"Adéu (bye), siusplau (please), una miqueta (a little bit), and the numbers from 1 to 10. Bit by bit..."
-Hmmm, efter ett halvår i klubben hade han alltså inte lärt sig mer. Fast samtidigt har han lärt sig mer katalanska på ett halvår en vad Beckham har lärt sig spanska på snart två år.