Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-11-26, 00:46
  #601
Medlem
DeathRockDans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anakoret
99,99...%

Och varför skulle kristendommen vara mer trovärdig än någon annan religon! Löjliga historier allt ihop!
Citera
2012-11-26, 00:48
  #602
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Norrbottens
Kan man välja om man är ateist eller inte?

Jag skulle iaf säga nej, det kan man inte.

Man kan ju välja att tro eller inte tro på något.
Citera
2012-11-26, 00:52
  #603
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Man kan ju välja att tro eller inte tro på något.

Nej, tror gör man om man utifrån sig själv finner goda skäl till att tro.
Citera
2012-11-26, 00:54
  #604
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Man kan ju välja att tro eller inte tro på något.

Det är väl knappast ett aktivt val man gör? Det skulle ju bara få religioner att framstå som än mer falska..
Citera
2012-11-26, 00:55
  #605
Medlem
Loomis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anakoret
Beviset för att det inte finns nån själ eller liv efter döden? Människor på Pluto och tomten är lätt att falsifiera.

Hur skall något som inte existerar kunna bevisas? Det är ett vanligt tankefel.

Bevis FÖR att det finns en själv eller liv efter döden finns ju givetvis inte, alltså kan man dra slutsatsen att det inte är så.

Sedan VET jag givetvis inte. Ingen vet någonting alls i strikt mening, så att ta diskussionen åt det hållet blir bara larvigt.
Citera
2012-11-26, 00:56
  #606
Medlem
DeathRockDans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anakoret
Tycker det börjar bli dags att erkänna er besegrade. Har jag inte kommit med tillräckliga bevis på att ateism är korkat. Matematiken är solklar. Ni kommer med löjliga inlägg där ni hela tiden försöker byta diskurs. Ni klarar inte ens av att bemöta mina argument som bevisar att vara ateist är det mest ointelligenta man kan vara.

Sorry men jag känner mej inte övertygad..
Citera
2012-11-26, 01:21
  #607
Medlem
Loveaffairs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anakoret
Halmdockor är det enda ni har att komma med. Ni bygger upp era fantasier, men de har ingen relevans i verkligheten. En intellektuell flanör som du ska inte försöka dig på sådana dåliga bluffar. Du är också synat, även du var tom.

Vad fan gaggar du om?
Relevans i verkligheten? Halmdockor? Livet är enligt faktum meningslöst. Man lever för sin egen del och skapar sin egen verklighet.
Citera
2012-11-26, 01:23
  #608
Medlem
Loveaffairs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DeathRockDan
Men helt seriöst det har ju funnits hur många gudar som helst! Vad är odsen för att just din gud skulle vara rätt??

Antingen trollar snubben (om religion, världens tråkigaste) eller så har han fått en psykos.
Citera
2012-11-26, 01:33
  #609
Medlem
DeathRockDans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Loveaffair
Antingen trollar snubben (om religion, världens tråkigaste) eller så har han fått en psykos.

haha! XD Ja hoppas de är så för hans skull! Annars är det illa.. Stackars människa
Citera
2012-11-26, 04:56
  #610
Medlem
Sepiritzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anakoret
Jag lämnar härmed tråden för gott. Må Gud ha nåd med era själar ...

Poe, troll och nu en lögnare också? Ajdå.
Citera
2012-11-26, 07:30
  #611
Medlem
Findusams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anakoret
Någon Gud har aldrig uppenbarat sig för troende av andra religioner.

Jasså? Det vet du efter din 3-dagars långa resa?

Sen kan man fråga sig om alla religioner (med tro på en högsta gud) kanske har samma Gud. Att det skapats olika koncept hit och dit har väl att göra med att Gud är transcendental, oändlig, odefinierbar. Vi borde försöka se likheter mellan oss istället för skillnader, det minskar ens förakt.
Citera
2012-11-26, 07:39
  #612
Medlem
BlackJewels avatar
[quote=Anakoret]
Citat:
Ni ateister måste sluta äta av kunskapens träd.
Lite svårt att förstå vad du menar, kan vara att du inte tycker att ateister bör beröra något som har med religion att göra, däremot vilar religion på världsåskådning vilken kreerats utom all fakta och sans och har därpå och ännu därtill fortsätter bygga så långsökta "teorier" utifrån helt overifierbara berättelser vilka de flesta upplysta benämner som myt.
Det betyder att religion är kompakt mytbildning som ständigt vill in i demokratiska beslut, som så skapar man också exkluderande religionspsykologi vilken helt skiljer sig, eftersom ursprunget för det första är mytbildning, psykologi ur myt är inte människopsykologi, det har skadat många, t.ex förtrycket, diskrimineringen, föreställningarna om pojkars överlägesenhet den helt självklara rätten för en man enbart för att vara en man, att tillrättalägga helt efter märk väl.. eget huvud och också mytomanisera kvinnor.. det i sig är nog att religiösa bör vakna ur sin romantiserade smn och förstå vad kurage är, att ni inte straffas för att ni tar det mänksliga spåket, och försök istället hålla religion där den ska.. på distans, i vad ni alltid drar till med.. i era egna hjärtan och håll det där då.

För ingen vet vad annan har i hjärtat, det r att göra sig till gud att påstå sig veta andras känslor och tankar, sådant ägnar man sig i usa, under tortyr och dödsstraffhot, skapar sanningsmaskiner utefter föreställningar. Då enhel del religiösa inte ens tillerkänner mänsklig status åt dem vilka enbart, saknar gudstron - rannsaka er istället.



Citat:
Det är dags för att börja äta av frukterna av livets träd i stället. Kunskapen är på gott och ont. Ni missförstår vad kunskap är. Ni fortsätter att äta av frukten som ormen lurade Eva att smaka av. Det är dags att inse sanningen: Gud finns!
Gäsp.. bamse finns ännu mer.

Citat:
Vill fråga er ateister om ni tror på fri vilja? Finns inget vetenskapligt bevis på att fri vilja finns. Tro ni på fri vilja är det lika löjligt enligt eran logik som att tro på Gud. Finns inga naturvetenskapliga bevis för något av dem. Stephen Hawking säger att fri vilja inte finns. Vi är bara våran hjärna som är en avancerad form av en biologisk dator. Allt som sker lyder under fysiska lagar. Inget utrymme för fri vilja.[/
Jo viljan är instinktiv den också, varje person har viss överlevnadspotential, t.ex ett hjärta som försörjer muskler att vilja inte bara gå utan också springa och dansa och leka och mer och läsa och utvecklas, det har definitivt inget med religion att göra - det är biologiska samspeltet med fysik som ombesörjer, sedan kan du ta lite veser och köra straffsatser blandat med höga visor.. kommer det hjälpa de hungriga de som är i utveckling? tror inte du mer än kan komma med hot.. vad gäller religion, ja och stämning förstås! det är vackert med ljus, vi vet det........ men det vet man utan att vara fängslad av YTOR, religion är just yta.quote]
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback