Citat:
Ursprungligen postat av orolig21
Det håller jag inte med om. Hjärnan är väldigt adaptiv och kan ofta flytta arbete från skadade delar till fungerande delar. I en stroke dör delar av hjärnan, men många gånger blir folk efter ett tag friska igen när hjärnan hunnit träna upp nya delar att ta över från de som skadades.
Samma sak händer med folk som får fysiska skador på hjärnan. Ibland kan andra delar ta över arbetet.
Du fick det antagligen med dina gener. Finns det personlighetsstörning i släkten?
Fan, jag hade massor med bra svar men nu när jag skulle skriva ner svaren så blev det bara pannkaka.
Men nej, vi har inte personlighetsstörningar i släkten. Jag är the one and only.
Jag har träffat rätt många personer som har fått en stroke, däremot så har jag aldrig träffat någon som har blivit helt återställd.
Om jag har förstått det rätt så kan en personlighetsstörning bero på en viss omognad?
Jag har läst på många sidor att de som uppfyller kriterierna för t.ex. borderline vid 20-års ålder inte längre gör det vid 40-års ålder. Eller?