Citat:
Ursprungligen postat av theralena
Min psykatriker skrev på min medicin som jag åt då (cipralex) att positiv effekt kommer efter 1-2 månader och full effekt nås 6-9 månader.
Jag fick höra precis likadant. Men då tänker jag, om jag inte tar dom o väntar 1-2 månader kommer jag må bra! Själv tycker jag Cipralex kan ta o dra åt helvette! Känner samma som
ScarletL. Att man blir rastlös, får konstiga tankar. Man tänker på saker man inte ska tänka på känns det som.. Vet inte, konstigt läkemedel.
Jag fick det i syfte för att sluta med Alprazolam och Flunitrazepam men jag sa till henne att jag klarar av att tända av utan någonting men ändå tyckte hon jag skulle börja med 5 mg Cipralex och sen trappa upp mig. Aldrig, slutade ta dom efter 1 karta. Mår ju bara skit av dom! Nu har jag inte tagit det på 2 dagar och känner mig redan normal och glad som jag ska va =)