Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-11-13, 19:20
  #13
Medlem
honesttogods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Greener
Har ni testat fukta torrfoder med vatten? På så sätt är det ju fortfarande "torrfoder" men inte hårt.
^ detta

torrfoder är nyttigare än mjukmat på burk, så det bästa vore att blöta upp torrfodret
Citera
2012-11-13, 19:24
  #14
Medlem
FBMinchias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av honesttogod
^ detta

torrfoder är nyttigare än mjukmat på burk, så det bästa vore att blöta upp torrfodret
Jaha....Källa på det?
Citera
2012-11-13, 20:31
  #15
Medlem
BlackJewels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FBMinchia
Jo, alltså katten är fullt jämförbar med tigern i och med att den är lika mycket köttätare. Tamkatter har avlats fram så de har fått många olika utseenden och färger, men på insidan har det inte hänt mycket från de gamla ökendjur de är. Möss och fåglar är den naturliga födan.

Nu kommer jag inte på exakt var jag läst om det här med rått vs tillagat kött, men det kan troligen mest ha haft att göra med benen som katten behöver äta. Om de är tillagade så blir de farliga för katten. Sedan kan jag inte se någon anledning till att koka fisk till katten heller, eftersom de är anpassade till rå mat. (För övrigt är katter inga fiskare heller, så i det vilda skulle de aldrig äta fisk.)

Vad de tål och inte är så klart individuellt, men det borde vara bäst att ge dem den mat de är anpassade för oavsett. Har de någon invärtes sjukdom eller allergi, så kommer det kanske till speciell diet, men det är ju sådant som veterinärerna bör kunna.

Sedan ska man inte beskylla katter för att sitta med några jättehöga studieskulder heller. De är alltså inte så pass skärpta att de vet vad som är nyttigt och bra för dem att äta. Om de tycker något smakar gott så äter de det. Precis som ungar.

Jo barf är nog det bästa faktiskt.. det tror iaf jag.. och köttslamsor gör också en tamkatt lite lyckligare!
Ska genast köpa hem
Citera
2012-11-13, 20:54
  #16
Medlem
micro113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av systemreset
1+!

Men i vilket fall så har jag aldrig i mitt liv hört om en katt som självmant väljer torrt framför blöt mat.
Måste tyvärr säga att din katt verkar vara lite udda, kanske lite människa.
Min katt äter enbart torrfoder. Vilket torrfoder som helst duger, hans eget eller hundens ...

Inget annat.

Undantaget är om ena sonen äter smörgås - av honom tar han emot samma sak som han äter på smörgåsen. Har han ost och skinka på så kan han ge katten en ost eller en skinkskiva som katten tar emot springer iväg och äter upp.

Men det är enbart från honom och enbart om han äter det själv.
Citera
2012-11-13, 21:01
  #17
Medlem
micro113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av honesttogod
^ detta

torrfoder är nyttigare än mjukmat på burk, så det bästa vore att blöta upp torrfodret
Torrfoder anses nyttigare för att de får tugga rent tänderna och för att systemet får jobba bättre än vid mjukmat (pure på burk) - Löser du upp torrfodret tar du bort de egenskaperna och kan lika gärna ge burkmaten.

Vettigast är sannolikt att katten rå mat faktiskt - vanligt kött/fågel/råtta etc ...
Citera
2012-11-13, 23:49
  #18
Medlem
Rompetrolls avatar
Tack så många fina svar!
Jag har försökt med det mesta och mitt problem är rätt sällsynt. De senaste 49 åren har vi haft 8 katter tidigare. Utan problem.
Men de har aldrig blivit vanda vid enbart torrfoder. Troligen är att denna som är en abessinier - som troligen slängdes ut när FORL upptäcktes, inte fått vänja sej vid våtfoder. Under våra 3 år har jag försökt med vår mat och även "burkmat".


Citat:
Ursprungligen postat av Gnomegirl
Hej.

Hade liknande problem med ena katten förut. Men jag lurade henne med att först koka vanlig fisk, typ torsk, kolja, ev. pollock som var det enda hon älskade högre än sina torrisar.
Sedan blandade jag gradvis ut fisken med mer och mer fisksmakande kattmat.

Efter ett par månader åt hon "ren" kattmat , även med andra smaker än fisk.
Fast hon blev aldrig helt fri från sitt torrmatsberoende. Än idag kastar hon sig över torrfoder om hon får tillfälle, men hon äter iallafall blötfoder om inget annat står till buds.

Tänk på att om du kokar fisk till katten ska du låta den svalna ordentligt innan du serverar den. Katten kan få ont i magen om den äter för varm mat.
Lycka till.

MVH/Gnomegirl

Tack! Jodå, här har kokats fisk, mest torsk - och det vi själva äter givetvis. Kokt torsk (vitfisk) har alltid förr fungerat bra både på halvdålig som frisk katt. Och som jag alltid tyckt varit bra (= friska katter)
Men det är väl detta vi får göra antar jag.

Citat:
Ursprungligen postat av Greener
Har ni testat fukta torrfoder med vatten? På så sätt är det ju fortfarande "torrfoder" men inte hårt.

Ja, Vi har försökt med det senaste tiden. Sista gången hon åt det var när hon kom hem från djursjukhuset - efter att varit fastande nästan ett dygn och sedan fått injektion med smärtstillande strax före vi hämtat henne. Efter det var det stopp, helt.


Citat:
Ursprungligen postat av DecentDick
Känns som att det bästa/lättaste måste vara att fukta upp torrfodret.

Tack DecentDick, Precis vad jag trodde också - f.ö. se ovan.

Citat:
Ursprungligen postat av langben1
Vad jag har hört så äter katter till slut. Ställ bara fram den mat hon ska äta och vänta

Det sägs så. Friska katter gör nog det till sist. Men hur länge står ägaren ut med en "svältande katt med sorgsna ögon''? Men sedan gäller hur frisk katten är.
En sjuk katt kan helvägra. Vår förra var allvarligt sjuk men en veterinär påstod att "han skulle äta när han blev hungrig". Det sa han i 10 dagar. När jag sen bytte veterinär så fick jag veta att en så lång matvägran går på levern och katten kan dö av det. Nu dog vår katt ändå av sjukdom dagen efter.
Så man kanske ska tänka sej för även vad det beträffar.

Citat:
Ursprungligen postat av FBMinchia
Jag tror det är svårt att switcha direkt från torrfoder till blötfoder.
Börja med att blanda uppblött torrfoder med burkmat och ändra proportionerna gradvis. Jag fick truga rätt länge härom året när min katt skulle komma i form, men till slut gick det. Nu blandar jag rätt friskt med rena köttprodukter också, så höjs kvaliteten på fodret. Putset från köttbitar som jag själv äter och det yttersta på kycklingvingar till exempel. Det kanske blir klurigare för dig om din katt inte kan tugga, men det kanske går om du hackar så fint som möjligt?

Återigen apropå det här med kokt mat; vad jag vet ska katter inte alls äta tillagad mat.

Hej igen. Ja, jag vet du inte trodde på min metod ang kokt torsk (vitfisk)
Ville gärna ha en förklaring från dej. Jag är helt öppen för förslag som även ändrar gamla åsikter! Helt klart så är en hel del av mina åsikter om djur i viss grad gamla. För 49 år sedan så fanns inte kattmat på burk - katterna fick äta vår mat. Med lite anpassning. Inte så mycket kryddor som numera.


Citat:
Ursprungligen postat av Mr Hector
Katter brukar inte ha problem med att äta torrfoder helt utan tänder, det tar lite längre tid i början men gingiva och gom hårdar till allt eftersom och sen brukar det gå hur fint som helst. Men det är givetvis bra att vänta till det läkt ordentligt i munnen innan du börjar servera torrfoder.


Hej Mr Hector! Tack för att du svarar här! Sätter stort värde på dina erfarenheter
Skönt att höra att käkar och slemhinnor anpassar sej så!
Du ger mej redan förhoppning att hon ska få ett bra liv trots sjukdomen. Det sorgliga är att nästan ingen vet något om FORL. Som jag har efterlyst.

Det enda jag lyckats få fram är att "många katter fått avlivats pga FORL". Då står man där senare med bara ett snabbt tel.samtal då katten ligger i narkos och får förklaring. Som var chock faktiskt, oväntat. Fick ingen chans att fråga något - frågorna kom ju upp senare.

Försäkringen betalar inte för FORL. Det är dyrt för kattägaren.
Då kommer första och viktiga frågan: kommer katten att må bra utan tänder? Några problem? osv.

För oss så blev maten första problem. Jag har tränat med att ge uppblötta torrisar (hennes favoriter.)
Inte blandat med annat - men hon har haft burkmat + våta torrisar på samma fat - och vägrat.
Men i kväll..fick jag lite hopp!
Citera
2012-11-14, 00:35
  #19
Medlem
Rompetrolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlackJewel
Är det ett absolut måste med torrfoder för katten då? isf varför


Det är katten som anser att den måste ha torrfoder. Det är jag som vill den ska äta våt/blötfoder!
Detta då FORL gör att tänder får dras ut och katten kanske blir helt utan.

Citat:
Ursprungligen postat av BlackJewel
Många katter tåler tillagad mat, t.o.m grönsaker, tror du inte det är individuellt?

Min ena katt äter inte vad den andra gör, vilket jag tycker är om inte bevis så ett faktum.
Däremot en hungrig katt är ngt helt annat.....överlever på smulor i ganska många år, ett ovanligt segt djur alltså, inte för att den vet det men katt har ofta behandlats med den utgångspunkten, tigrar.. dem har man gett precis vad som helst. Djur öht.

Varför då inte en huskatt, tänker jag.

Mycket beror på vad vi väljer att ge dom. Likväl som i storlek/portion. En hungrig förvildad katt äter t.o.m. en brödskalk.
Jag har bekanta som lagar mat till sina katter själv. Efter konstens alla regler. En rätt innehåller öven grönsaker. (finns även burkmat med grönsaker) Vet man att man får i katten alla näringsämnen de behöver så är det givetvis OK. Jag är även villig till det - bara min katt mår bra! Men jag vill gärna ha recept o. goda råd!

Citat:
Ursprungligen postat av systemreset
1+!

Men i vilket fall så har jag aldrig i mitt liv hört om en katt som självmant väljer torrt framför blöt mat.
Måste tyvärr säga att din katt verkar vara lite udda, kanske lite människa.

Jodå, du känner inte min!
Men anledning är troligen att uppfödaren tidigt gått över till torrfoder. Lätt att dosera och enkelt.
Finns misstanke på att min katt varit i avel någon kull. Sedan utslängd, övergiven pga sjukdom.
Vi vet inte hur länge hon kan ha varit utan hem, men troligen relativt länge. Liten o. mager. Polisens "hittegods" som så småningom hamnade på katthem. Och jag hämtade där.
Även där föredrog hon torrfoder - hon hade både ock.

Här har hon också fått välja, men det är bara såsen/gelén hon slickat av. Sedan torrisar.
Sedan vi i somras fick veta att hon "nog hade FORL" så har jag varit mer envis med att ha våtfodret aktuellt (torrisar borta) Men hon kan minsann öppna dörrar..
Jo du! Det är nog lite människa i henne, ibland så är hon "klokare än en katt"




Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Min katt äter enbart torrfoder. Vilket torrfoder som helst duger, hans eget eller hundens ...

Inget annat.

Undantaget är om ena sonen äter smörgås - av honom tar han emot samma sak som han äter på smörgåsen. Har han ost och skinka på så kan han ge katten en ost eller en skinkskiva som katten tar emot springer iväg och äter upp.

Men det är enbart från honom och enbart om han äter det själv.

micro 113 Trevligt se dej här. Med tanke på din son o. katten. Nästan samma gällde speciellt en katt o. vår dotter. Och serverades inte skinkskivan så tog han den på hennes smörgås vid första chansen.

Ja, som jag nämde lite tidigare - förra inlägget med svar.
Vi fick en överraskning ikväll.
Dotter o. svärson här och snabbfikade i köket. Plötsligen sitter katten vid sitt matfat och äter för fullt! (nyupplagd burkmat strax före)
Samtalet tystnad och 4 personer satt och stirrade! OCH hon tog bitar! Och gjorde försök att tugga! Man skulle kunna tro det var det bästa hon visste!

Tidigare idag lurade hon då husse att ge henne ca 10 torrisar! Som gick ner.
Idag är första dagen på 2 veckor jag inte behöver oroa mej att hon inte fått i sej vad hon behöver!.
Och de suturer de sytt med ska börja lösa upp sej vid 12-14 dagars tid.

Jag uppskattar flera goda råd, för mej och min katt och för andra. Forumet fungerar ju som så att man kan söka bland trådar och hitta bra svar!
Citera
2012-11-14, 00:59
  #20
Medlem
kattellas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rompetroll
Pga FORL och brist på tänder så ska vi försöka få vår katt att äta burkmat - el. liknande.
Hon har i hela sitt 4,5 - 6,5 år ätit torrfoder trots våra försök för annat.
Men hon vägrar. De sista 12 dagarna har vi försökt "allt" (vi kommit på) Hon har nästan matvägrat.
Vi har fått räkna i teskedar/dag.
Igår kväll fick hon tillgång till mindre mängd torrfoder och DET åt hon. Vad jag vet så får dom äta torra efter 12-14 dagar.
Vilka torrisar är mest lättätna för en katt med dåliga tänder (se min tråd om FORL -> https://www.flashback.org/t2002794 )

Men vi har snart en ny sådan här period framför oss igen.

VAD ska jag bjuda henne på?
Tack på förhand!

Min första reaktion var att du skulle ta hälften torrfoder och hälften våtmat men det verkar som även detta inte passar damen. Hur många olika sorters våtmat har du prövat? Jag vet att här hemma är det stor skillnad på vilken sort som serveras. Gourmet perle är favoriten här hemma. Tyvärr blir det lite dyrare då dessa är förpackade i portionspåsar men det väger ju upp ifall hon äter. Ett annat förslag är att du blandar upp torrfodret med lamm-, älg- eller fläskfärs och därifrån går successivt till våtmat.

Gällande bra torrfoder så står ju alltid Royal canin och Hill´s på topp, iallafall om veterinärerna får råda. En favorit här hemma är Granngårdens mjau och de är även tuggvänliga. På tal om det så kanske du kan pröva torrfoder för kattungar?

Personligen så hade jag problem med hunden, fast åt andra hållet. Hon älskar våtmat och ville inte äta torrfoder. Då jag försökte blanda upp 50-50 så slutade det alltid med att hon åt upp maten och spottade ut pärlorna. Tack och lova så fungera det hyfsat bra numera. Jag serverar till katterna och hunden torrfoder på morgonen och sedan får det våtmat till eftermiddagen.

Jag håller tummarna och Lycka till!
Citera
2012-11-14, 01:01
  #21
Medlem
Mr Hectors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FBMinchia
Jaha....Källa på det?

Det här med torr- vs mjukfoder är en ständig debatt, mest för att det finns för- & nackdelar med båda två. Torrfoder ger mekanisk belastning på tänderna som är mycket fördelaktigt, framför allt mot beläggningar som i sin tur vad man tror nu kan predisponera för gingivit, FORL och andra tandrelaterade problem. Andra fördelar är att det är lätt att förvara en längre tid (hållbarhet), slipper köpa hem vatten på burk till katten och det är tämligen hygieniskt (livsmedelshygien). Nackdelen är givetvis risken för att din katt inte får i sig tillräckligt med vätska i förhållande till föda och riskerna det bär med sig.

Mjukmat på burk har fördelen att katten just får i sig tillräckligt med vätska men å andra sidan inte får den mekaniska rengöringen av tänderna. Sen är det visat (med signifikans) att katter som äter mjukmat på burk löper en större risk för endokrina sjukdomar (ffa hyperthyroidism).

Vad gäller BARF så är det ok men de flesta har en horribel livsmedelshygien. Lätt att slarva med det även om man inte tänker på det. Tänk själv om du skulle äta färsk mat som lagras hemma och tillämpa BARF:ens lagringsmetoder med din egen mat. Köper man sedan färdig BARF så är det ju i princip mjukmat på burk fast utan burk och sterilisering.

Jag tror att lagom är bäst helt enkelt (heja Sverige...)

Vad gäller tillagad fisk så slipper dom iaf parasiter i magen...

Citat:
Ursprungligen postat av Rompetroll

Hej Mr Hector! Tack för att du svarar här! Sätter stort värde på dina erfarenheter
Skönt att höra att käkar och slemhinnor anpassar sej så!
Du ger mej redan förhoppning att hon ska få ett bra liv trots sjukdomen. Det sorgliga är att nästan ingen vet något om FORL. Som jag har efterlyst.

Det enda jag lyckats få fram är att "många katter fått avlivats pga FORL". Då står man där senare med bara ett snabbt tel.samtal då katten ligger i narkos och får förklaring. Som var chock faktiskt, oväntat. Fick ingen chans att fråga något - frågorna kom ju upp senare.

Försäkringen betalar inte för FORL. Det är dyrt för kattägaren.
Då kommer första och viktiga frågan: kommer katten att må bra utan tänder? Några problem? osv.

För oss så blev maten första problem. Jag har tränat med att ge uppblötta torrisar (hennes favoriter.)
Inte blandat med annat - men hon har haft burkmat + våta torrisar på samma fat - och vägrat.
Men i kväll..fick jag lite hopp!

Svält aldrig en katt!! Din andra veterinär var lite klokare än den första!

FORL har som allt annat inom medicin flera andra namn... cervical line eller neck lesion, feline resorption och feline oral resorption. Tydligen heter det nu tooth resorption enligt AVDC sen 2009 men FORL verkar vara det mest använda. Det som sker är iaf resorption av rot (andra delar av tänderna också för den delen) mha odontoklaster. Vaför odontoklasterna hamnar där och börjar bryta ner tandvävnad är däremot oklart men plack anses vara predisponerande och det verkar ju också logiskt.

Katten kommer utan tvekan må bättre utan tänder än med tandrester kvar!

Här finns lite lättläst (verkar det som iaf, har inte läst igenom det...)
http://ex-epsilon.slu.se:8080/archiv..._spang_web.pdf

Lite äldre exmensarbete om FORL från 2003
http://ex-epsilon.slu.se:8080/archiv...Lidholm-ny.pdf

Nån äldre svensk artikel
http://www.doggyrapport.se/doggyrapp...apport0210.pdf

Om du vill veta mer kan jag fixa artiklar men då blir dom inte lika lättlästa, flera kan du säkert härleda från de två översta länkarnas referenser. Ska se om jag kan hitta nån bok när jag har tid över.
Citera
2012-11-14, 11:25
  #22
Medlem
Rompetrolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr Hector
.............

Svält aldrig en katt!! Din andra veterinär var lite klokare än den första!

FORL har som allt annat inom medicin flera andra namn... cervical line eller neck lesion, feline resorption och feline oral resorption. Tydligen heter det nu tooth resorption enligt AVDC sen 2009 men FORL verkar vara det mest använda. Det som sker är iaf resorption av rot (andra delar av tänderna också för den delen) mha odontoklaster. Vaför odontoklasterna hamnar där och börjar bryta ner tandvävnad är däremot oklart men plack anses vara predisponerande och det verkar ju också logiskt.

Katten kommer utan tvekan må bättre utan tänder än med tandrester kvar!

Här finns lite lättläst (verkar det som iaf, har inte läst igenom det...)
http://ex-epsilon.slu.se:8080/archiv..._spang_web.pdf

Lite äldre exmensarbete om FORL från 2003
http://ex-epsilon.slu.se:8080/archiv...Lidholm-ny.pdf

Nån äldre svensk artikel
http://www.doggyrapport.se/doggyrapp...apport0210.pdf

Om du vill veta mer kan jag fixa artiklar men då blir dom inte lika lättlästa, flera kan du säkert härleda från de två översta länkarnas referenser. Ska se om jag kan hitta nån bok när jag har tid över.


Hej!
Tack för din hjälp!
Nej, jag kommer aldrig att gå till den första "Veterinären" (?) igen. Hur litet, mysigt och avkopplande det sedan var (och billigt) men avråder!
Vår förra katt fick lida mer än en vecka sista delen av sitt liv. Djursjukhuset sa det direkt dom såg honom. Han dog dagen efter i narkos.

Men nu gäller min nuvarande katts bästa! Jag/vi tar endast katter utan hem. Dom ska ha det bra. Och gärna vara bortskämda.

Varmt tack för artiklarna! Har sparat dom och kommer att läsa dom efter hand.
Måste väl erkänna att min engelska (som flesta artiklar är på) inte är mitt bästa ämne om det är mycket terminologi. Enklare är inget problem.

Men på dej låter det i alla fall som min lilla busiga tjej kan få ett bra liv framöver. Jag har fått höra om annat tidigare och ifrågasatt om det för hennes del är värt allt obehag och smärta.
Blir allt bra så får det så gärna kosta. Man drar in på annat.

Så nu hoppas jag att i alla fall få i henne burkmat och sedan torrisar vid sidan om - när hon är läkt. Det var 12 jobbiga dygn. Inte minst att få i henne smärtstillande första 5 dagarna.
Tack Mr Hector och övriga!

Fyll gärna på med flera förslag! Det kan nog aldrig bli för många!
Citera
2012-11-14, 16:11
  #23
Medlem
honesttogods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Torrfoder anses nyttigare för att de får tugga rent tänderna och för att systemet får jobba bättre än vid mjukmat (pure på burk) - Löser du upp torrfodret tar du bort de egenskaperna och kan lika gärna ge burkmaten.

Vettigast är sannolikt att katten rå mat faktiskt - vanligt kött/fågel/råtta etc ...
ja det låter rimligt
Citera
2012-11-14, 17:51
  #24
Medlem
Rompetrolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kattella
Min första reaktion var att du skulle ta hälften torrfoder och hälften våtmat men det verkar som även detta inte passar damen. Hur många olika sorters våtmat har du prövat? Jag vet att här hemma är det stor skillnad på vilken sort som serveras. Gourmet perle är favoriten här hemma. Tyvärr blir det lite dyrare då dessa är förpackade i portionspåsar men det väger ju upp ifall hon äter. Ett annat förslag är att du blandar upp torrfodret med lamm-, älg- eller fläskfärs och därifrån går successivt till våtmat.

Gällande bra torrfoder så står ju alltid Royal canin och Hill´s på topp, iallafall om veterinärerna får råda. En favorit här hemma är Granngårdens mjau och de är även tuggvänliga. På tal om det så kanske du kan pröva torrfoder för kattungar?

Personligen så hade jag problem med hunden, fast åt andra hållet. Hon älskar våtmat och ville inte äta torrfoder. Då jag försökte blanda upp 50-50 så slutade det alltid med att hon åt upp maten och spottade ut pärlorna. Tack och lova så fungera det hyfsat bra numera. Jag serverar till katterna och hunden torrfoder på morgonen och sedan får det våtmat till eftermiddagen.

Jag håller tummarna och Lycka till!

Tack kattella! Ja, vad vi provat? Lättare kanske är att räkna upp vad vi inte bjudit henne på
Vi har nästan hela tiden serverat "burkmat" (i olika förpackningar) Lite slick på såsen/gelén sedan stopp, och så torrfoder. Vi har skiftat med torrfodret också.
Hill´s var ju det första som var tillåtet till kastrerade katter. Såldes enbart hos veterinär först. Min katt då var överlycklig!
Sen kom ju andra som var anpassade för kastrerade katter och olika åldrar.
Hennes favorit som torrfoder sedan rätt länge är Bilanx, i olika smaker. Vi har ytterligare en sort som inte är så populär.

I somras var vi på en jättestor zoobutik. Köpte torrfoder och fick smakprov på köpet.
Vitakraft Cat Liquid-snack. "sås" att hälla på torrisar.
Topp i populärt!

Nu har vi äntligen hittat en butik som har denna nya.
Jag har stora förhoppningar att vi ska klara oss efter nästa operation med hjälp av detta - i flytande form. Ska ladda upp inom närmaste veckan. Kanske kan vi blanda med burkmat framöver, hoppet finns kvar.

Dina förslag finns nu med på en lista vi ska prova! Detta med kattungemat kanske passar bra framöver.

(så finns säkert många som tycker att hon är en odrägligt bortskämd katt! Ja, men matte är rörelsehindrad och beroende av sin familj. Katten är en viktig del av familjen )
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback