Citat:
Ursprungligen postat av mackan110
Vad tror ni kommer bli bättre om man skulle avveckla landsting och göra sjukvården statlig igen?
Tror ni det skulle bli effektivare och försöka använda sig av en uppbyggnad likt privata företag där man försöker vara så effektiva som möjligt för att inte ha några onödiga utgifter pga byråkrati?
Eller bör sjukvården vara för de som har det sämst ställt i Sverige och de som har det bättre skall betala en försäkring för att få sjukvård?
Det skulle bli ett/flertalet steg färre i byråkratin, men staten skulle fortfarande vara den styrande faktorn i sjukvården. Jag anser/tror att den är sönderkorrupt/sönderbyråkratiserad/helt oeffektiv. Jag kan inte helt säga att man skulle slippa problemen med en privatiserad sjukvård, men jag gör en gissning på att man skulle slippa problemen med en övergödd byråkrati i en större utsträckning.
Jag skulle vilja se en privatiserad sjukvård och för de personer som inte klarar att skaffa en egen sjukförsäkring ska det finnas ett statligt alternativ.
Det finns 3 problem som kan uppstå i ett system med privata försäkringar:
1. De som är sjuka nekas att teckna försäkring.
2. Man sätter tak på utgifterna som försäkringen täcker. (Dock är det ett sätt att minska byråkratikostnader etc, men har man en sjukdom likt hjärtsvikt då är det en dödsdom med utgiftstak).
3. Personer som inte har försäkring och inte kvalificerar sig till statlig sjukvård, dessa hamnar i kläm.
Man kan argumentera med olika infallsvinklar likt "personlig frihet", "personligt ansvar", "fria marknaden" etc. men jag anser trots allt att alla har rätt till ett hälsosamt liv.
Men en sak är säker, såsom sjukvårdssystemet är uppbyggt idag är inte hållbart, vi kommer stå utan sjukvård/försäkringssystem om ett par år om det fortsätter i denna takt.
Reserverar mig för eventuella stavfel/syftnngsfel då jag inte orkar läsa igenom texten.