Citat:
Ursprungligen postat av LaBoum
Färre än 5 % av alla kvinnor som får bröstcancer är under 40, enligt internet.
Och endast ett fåtal män under 40 år får prostatacancer -- så din poäng?
Citat:
Sjukdomen drabbar framför allt äldre män – hälften är över 70 år och ett fåtal är under 40 vid diagnos.
http://www.cancerfonden.se/sv/cancer...rostatacancer/
Citat:
Bröstcancer drabbar framför allt medelålders och äldre kvinnor. Medianåldern för insjuknande är 64 år. Färre än fem procent är under 40 år.
http://www.cancerfonden.se/sv/cancer...r/Brostcancer/
Gruppen män som insjuknar i prostatacancer är alltså klart äldre än gruppen kvinnor som insjuknar i bröstcancer.
Det är högre risk för yngre kvinnor att drabbas av bröstcancer än för yngre män att drabbas av prostatacancer ... osv..
Antal sjuka:
Citat:
Du är inte ensam om att drabbas av prostatacancer. Under de senaste årtiondena har antalet diagnostiserade fall kraftigt ökat. Närmare 10 000 diagnoser ställdes år 2010.;En tredjedel av all cancer hos män är prostatacancer.
Prostacancer - här talar man
om en ökning och toppåret 2010 med 10 000 diagnoser...
Citat:
Totalt ställs omkring 55 000 cancerdiagnoser varje år i Sverige. Av dessa är mer än 7 000 bröstcancerdiagnoser. Omkring en fjärdedel av all cancer hos kvinnor är bröstcancer, som därmed är kvinnans vanligaste cancersjukdom. Mellan 15 och 20 kvinnor insjuknar varje dag.
Här talar man om en trend som pågått över tid, mer än 7 000 diagnoser per år ....
Prognos
Citat:
Prostatacancer är i de flesta fall en mindre aggressiv cancerform som kan hållas i schack, men det finns också mer elakartade och snabbt växande former som tidigt sprider sig och som är svårare att behandla.
Jämfört med andra cancerformer brukar prognosen vid prostatacancer vara god. Eftersom prostatacancer ofta växer långsamt och de flesta insjuknar först i hög ålder är det vanligt att sjukdomen inte förkortar livet, även om behandling i botande syfte inte är aktuell.
BC
Citat:
Statistiskt sett är prognosen bäst för kvinnor vars tumör upptäcks i tidiga stadier. Om tumören spridit sig ut i kroppen ges behandling för att försöka bromsa upp sjukdomsutvecklingen och hålla sjukdomen i schack. Det finns exempel på kvinnor som lever länge även med avancerad, spridd bröstcancer.
Bröstcancer är en individuell sjukdom och bröstcancer hos olika kvinnor kan ha mycket olika prognos . Det som gäller för den ena behöver inte gälla för den andra.
Spridd bröstcancer
Om en bröstcancerbehandlad kvinna får återfall i sjukdomen är det antingen som en tumör i eller kring bröstet eller i form av fjärrmetastaser. Metastaserna sitter oftast i skelett, lever eller lunga. Det finns många möjligheter att behandla spridd bröstcancer. Aktuella behandlingar kan vara cytostatika, antihormoner, strålbehandling eller monoklonala antikroppar. Behandlingarna kan ges i olika kombinationer. Många kvinnor med spridd bröstcancer lever ett gott liv under många år samtidigt som de genomgår flera olika behandlingsregimer.
Det är alltså en ganska stor skillnad på dessa två sjukdomar - lite förkortat kan man säga att bröstcancer som i högre grad drabbar kvinnor är en dödlig sjukdom. Prostatacancer är inte det per automatik på samma sätt - även om den i vissa fall kan ha det förloppet.
Och nej - jag tycker inte prostatacancer är en skitsak, jag har förlorat anhörig i sjukdomen - som faktiskt dog av cancern.
Er diskussion har dock ingen relevans.