Citat:
Ursprungligen postat av HobartMuddy
Finns det egentligen något att ta till vara, är min andra fråga.
En bra invandrare tar vara på sig själv, och hamrar in värdet av utbildning i sina barn, så som t.ex Asiatiska invandrare i USA gör i hög utsträckning. Där denna strävsamhet inte finns naturligt är det svårt att tvinga fram den.
Drar tankarna till en annan användare på FB som påpekade att det svenska mottagandet behandlar invandrare som barn.
Redan då de kommer hit så förutsätts det att de är totalt oförmögna till någonting. Här kanske de har mer eller mindre rätt, men tron om att du då bara kan muta en MENA med 12000kr om de lär sig svenska - deras nya värdspråk, är bara för sjukt egentligen. Det är en vilja som borde finnas där från första början, utan en morot för att dra ur den.
Något av den första information en invandrare blir tilldelad är vilka bidrag de har rätt till att söka. Vad skickar det för signaler? Det skickar signalen att vi är skyldiga
dem någonting, och att arbete är någonting som inte är nödvändigt i landet Sverige.
Citat:
Min position här alltså att etablissemanget försöker hitta något slags politisk alkemi, som gör om kulturellt bly till guld.
Mycket stiligt formulerat. Du har helt rätt givetvis. Men detta är på något vis en spricka i fasaden. Ett erkännande att de gör något fel. Än så länge så går inte tankarna till vilken kvalitet det är på invandrarna, inte heller kvantitet. Vi får hoppas kulan trillar ner i något av de hörnen så småningom, även om det i dag känns avlägset.