Citat:
Ursprungligen postat av Gullegubben
Jag har turistat i Simrishamn ett antal gånger utan att stöta på den pizzerian. Lustigt med en turistfälla som turister missar. Piri-Piri nära torget har jag ätit på flera gånger och någon gång på den med uteservering på gågatan mot hamnen.
Ja, det är konstigt att ingen hittills har kommit på vad det är för ställe. Det är inte Pizza House, TaxiPizza eller PiriPiri som är vanliga pizzerior. Kan det vara Cimbris? Har aldrig varit där, och det finns i stort sett ingen info på nätet om stället. Luktar genuin turistfälla.
Hittade en sida med omdömen om Cimbris:
http://www.restaurangportal.se/resta...ris,r3196.html
Hälften av omdömena är att det är dyrt och dåligt, andra hälften är skrivna på ett sätt att det bara kan vara ägaren själv.
"Har rest jorden runt samt ätit på en hel del av kändis kockarnas krogar. Samt har ett genuint intresse av att laga mat själv. och utan att ta i för mycket så är det bland det bästa jag ätit. Speciellt laxen var fantastisk! Ger mina varma rekommendationer pröva detta ställe! Den service vi fick av den stiliga tjeckiska kille som serverade oss var oklanderlig!"
"Känns lite som att vi pratar om olika restaurangen jämfört med föregånge kommentarer! jag Har åkt runt om i världen och aldrig blivit bemött på ett sådant fint sätt och serverats så gudomligt kött som lammet jag åt! Inredningen var bland det mysigaste och det är ett ställe som satt priser efter kvalite! värt varenda slant !"