Citat:
Ursprungligen postat av tempeZZt
Vad är det för lallare här inne? Fyra svar, men ingen har svarat på själva frågeställningen.
TS: Ja, det är helt OK enligt de regler som gällde då.
Det har ju ingen som helst betydelse om de jordade och ojordade uttagen sitter på samma fas och säkring. Idag får man inte göra så vid nyinstallation, men det är tillåtet vid ombyggnation dvs blanda jordat och ojordat på samma säkring. (det är de regler som gällde vid nybyggnationen som gäller och en vanlig missuppfattning är att man inte får byta ut ojordade uttag mot nya ojordade eller utöka med fler ojordade uttag).
Dock brukar man alltid använda jordade uttag vid ombyggnationer eller utökningar då det inte finns någon anledning att inte göra så..
Saknas jordade uttag i lägenheten så kan man alltid klaga hos hyresvärden. Moderna datorer kräver jordade uttag, och egentligen får man inte koppla in en stationär dator som kräver jordat uttag i ett ojordat uttag om garantin skall gälla.
Likaså gäller t.ex. platta tv-apparater.