Hej!
Har inte denna diagnos, men har läst om den både nu när jag såg den närmast och många gånger tidigare, och jag reagerar likadant varje gång:
Det är ingen psykisk störning att stå för sina åsikter!
Blir faktiskt riktigt förbannad på att människor - BARN t.o.m - får denna diagnos, jävla fyrkantigt tänkande. Hade den diagnosen funnits när jag var yngre hade jag säkerligen fått den, liksom alla andra med åsikter som inte överensstämmer med den stora massans. Speciellt om man tidigt får en uppfattning om vem man är och därmed klassas som trotsig och/eller lillgammal. Musiker, skådespelare, konstärer av alla de slag, de har säkert ODD enligt diagnos-samhället.
Personlighet skulle jag kalla det.
Varför intresserar du dig?
Observera: Detta är inget påhopp på dig, TS, det är den förbannat korkade diagnosen som stör mig. Trotssyndrom är med största sannolikhet bara personliga åsikter som inte gillas eller symptom på en "riktig" störning.
-----
Edit: Kan lika gärna svara på frågorna i alla fall, eftersom kriterierna stämmer på mig. (Med modifikationen att jag aldrig medvetet trotsat, däremot har det alltid uppfattats som det)
* har du/ditt barn fått diagnos?
Nej
* vid vilken ålder fick du/ditt barn diagnos?
-
* medicineras du/ditt barn, isåfall med vilket preparat?
Jag medicineras med benzo och NRI.
* på vilket sätt verkar medicinen hjälpa?
Färre aggressionsutbrott p.g.a. benz.
* hur fungerade livet innan du/ditt barn fick diagnos?
-
* har du/ditt barn någon annan diagnos?
Ja, en jävla massa. Runt tio skulle jag gissa på. Orkar inte gå igenom alla just nu. Huvuddiagnos är Asperger.
* hur blev du/ditt barn bemött av vården?
Har alltid blivit dåligt bemött och missuppfattad av psykvården, med få undantag. På minst 20, med största sannolikhet fler, psykanställda har
3 lyssnat på mig genom åren. De förstår mig. Resten tycker att jag ska klippa mig och skaffa ett jobb. Har t.o.m. blivit anklagad för att vara tung missbrukare för att det verkade som om jag hade abstinens när jag i själva verket var nervös p.g.a. Social Fobi, och sedan blev förbannad, skrek precis vad jag tyckte om person ifråga och gick därifrån, följt av en ordentlig smäll av den igenslängda dörren bakom mig.
Trots?