Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2012-10-29, 22:10
  #13
Medlem
perezhiltohs avatar
Det värsta var nog det enorma blåmärket han fick under revbenen, över mjälten, när han trillade in i bordskanten av ett träbord. Sen ett par slag från min sida som resulterade i en skada på läppen som läkte av sig själv.

Anledningen till detta var att jag blev förbannad när han nästan gjorde så att jag tuppade av genom att sätta sin underarm mot min strupe när han låg över mig.

Men som sagt, om vi båda sätter oss ned med åklagaren och berättar läget borde detta läggas ned. Eller?

Jag har dessutom tre bilder på blåmärken som jag ådrog mig, tog dem för säkerhets skull. Sen har vi umgåtts varje dag och messat med varandra.

Förstår inte hur detta skulle kunna leda till grov misshandel, men som du säger, blir nog lite svårare att sova inatt.

Men vad tror du nu efter det jag skrivit?
Citera
2012-10-29, 22:53
  #14
Medlem
gubbjavlars avatar
Skadan fick han alltså när han trillade i bordet? Att han träffade bordet kan alltså lika gärna vara av egen kraft när han tog i för att brotta ner dig. Ni tumlade omkring och oturligt slog ni i ett bord. Ditt slag träffade på läppen och det blev ingen allvarlig skada av det. Ungefär så?

Om er relation är som du säger, din historia stämmer och han verkligen inte vill se dig dömd för något så ska du inte dra upp några av dina egna skador. Då riskerar ni värsta fall en anmälan till bara. Det viktiga är vad han säger till utredaren. Du kommer få chans att prata med dem ändå om det blir något av detta och säkert vill de tala med er en och en, inte tillsammans.

Jag skulle fortfarande vilja veta vem som talat om "grov misshandel" och när? Går detta vidare är det stor skillnad, inte bara i straffvärde utan ännu viktigare för att få ert skojbråk till "samtycke". Finns det alltså en brottsrubricering i de papper du fått? Eller var det något läkaren sa? Om vi tänker oss att det med bordet var en olycka och dina slag enbart orsakade en mindre svullnad på läppen, så borde det inte bli mer än "ringa misshandel" och då är chansen riktigt god att utredaren släpper det helt. Det är därför jag tjatar om rubriken.

Sorry för ev. Märklig stavning. Skriver på mobilen.
Citera
2012-10-29, 23:05
  #15
Medlem
perezhiltohs avatar
Så var händelseförloppet ja, fast innan detta hände brottades vi och han låg över mig med underarmen på min hals så jag var nära på att svimma. Därefter flög jag på honom igen.

Det var sjukhuset som tog bilder, rubricerade det som grov misshandel och skickade bilder till polisen. Läppen har läkt och han har inga men.

Låt oss säga nu att jag skulle bli dömd för detta i domstol, både mot min och min väns vilja. Vad skulle straffet kunna bli? Fängelse?
Citera
2012-10-29, 23:20
  #16
Medlem
gubbjavlars avatar
Misshandel kan sluta med allt från böter till två år. Jag vet inget om dig och ev historia men det är ovanligt att landa i övre delen av skalan. Vild gissning säger 6 mån som omvandlas till dagsböter. Mestat det med en skopa salt eftersom massor av faktorer samverkar där. Om du verkligen döms för grov misshandel så blir det fängelse, men jag är skeptisk till att du öht skulle hamna på grovt brott baserat på det du skriver här. Om du verkligen delges den misstanken skall du prata med ett ombud och inte med oss. Måste kila för idag. Lycka till!
Citera
2012-10-30, 00:22
  #17
Medlem
ArturoBandinis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av perezhiltoh
Men som sagt, om vi båda sätter oss ned med åklagaren och berättar läget borde detta läggas ned. Eller?

Med det resonemanget bör ju aldrig fotbollshuliganer som möts i en grusgrop åtalas heller. Jag vet om ett "fyllespex" mellan två kompisar som spårade ur, där fick en av killarna fotboja.. Trots att de var väldigt bra kompisar och till och med var ute och rökte tillsammans i pausen i rättegången.
Citera
2012-10-30, 01:18
  #18
Medlem
namgrebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av perezhiltoh
Någon annan med åsikter?

https://www.flashback.org/sp40088132

Jag ser inte ens att någon annan laborerar med nödvärn vilket är beklagligt. Juridiskt är det så att du antingen går fri pga. samtycke och om så inte blir fallet lär i vart fall nödvärn bli aktuellt, ev. nödvärnsexcess. Mycket tillåts om man är på väg att bli strypt och någon grov misshandel låter det definitivt inte som om han bara har ett stort blåmärke och en sprucken läpp. Övriga omständigheter är inte heller försvårande utan tvärtom förmildrande.
__________________
Senast redigerad av namgreb 2012-10-30 kl. 01:21.
Citera
2012-10-30, 01:38
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av perezhiltoh
Jag och min allra bästa vän hamnade i en brottningsmatch när vi var berusade och det blev lite allvar efter att han trillade in ett bord och fick ett stort blåmärke. Sen fortsatte det och jag utdelade ett par slag som tog illa och han fick en liten spricka i läppen.

Detta är min bästa vän och vi blev vänner direkt efter, men han åkte ut till sjukhuset för att eventuellt sy vilket han aldrig gjorde. Men sjukhuset gjorde en polisanmälan och idag fick han hem papper från polisen angående detta.

Min vän vill absolut inte gå vidare med detta och lägga ned anmälan, kan han göra detta utan vidare? Han säger att han vill ringa handläggaren imorgon och lägga ned allt.

Om inte han inte vill gå vidare med anmälan mot mig, då kan inte detta leda till något förmodar jag?

Tack på förhand.

Det är ju lite samma scenario som när man och fru kommer till sjukhuset där frun har ett blåöga.. det ska inte vara så lätt att övertala frun och slippa åtal.
Citera
2012-10-30, 11:24
  #20
Medlem
Mihailovics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av perezhiltoh
Någon annan med åsikter?

Det kommer gå som allmänt åtal, det förstår jag.

Men om vi båda pratar med åklagaren och berättar som det gått till och att vi absolut inte vill gå vidare med något. Är risken stor då att åklagaren vill åtala mig för grov misshandel?

Prata inte för mycket. Din kompis bör endast meddela att han inte önskar medverka i
någon utredning och att han inte anser sig vara utsatt för något brott.

Detsamma gäller dig. Då kommer det inte inledas någon förundersökning, alternativt kommer
denna att läggas ner.
Citera
2012-10-30, 11:54
  #21
Medlem
Jthunderas avatar
Ni två verkar vara rätt dumma i huvudet kan jag börja med.

Nödvärn ser jag inte som en del av detta. Han ströp dig men släppte. Efter det kan du inte attackera honom då faran är över. Nödvärn fungerar inte som ett straff. Någon annan kunde slagit honom under tiden han ströp dig däremot.

Åklagaren kommer inte att lägga ner detta om ni "sätter er ner med honom". Han är skyldig att utreda.

Er bästa chans är att inte samarbeta och det läggs ner i brist på bevis. Vad ni skulle ha sagt till sjukhuset är att han slogs med en okänd person. Därefter är ni tysta. Nu finns det redan uppgifter om vad som hände och rätten kan använda dem om de anser att ni ljuger i efterhand.

Samtycke är också möjligt men det beror på hur era skador ser ut.
Citera
2012-10-30, 12:50
  #22
Medlem
Aimberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av namgreb
Mycket tillåts om man är på väg att bli strypt och någon grov misshandel låter det definitivt inte som om han bara har ett stort blåmärke och en sprucken läpp.

När jag läser texten verkar det som om kompisens angrepp är avslutat, och då föreligger ju nödvärnsrätt (och inte heller nödvärnsexcess). Misshandeln verkar vara av normalgraden, vilket i normalfallet brukar utesluta ansvarsfrihet p.g.a. samtycke, men å andra sidan finns det omständigheter som starkt talar för ansvarsfrihet. Framför allt kan förstås TS och hans kompis manipulera historien, men det har ju lite med materiell rätt att göra.
Citera
2012-10-30, 13:33
  #23
Medlem
Det enklaste är (om nu verkligen kompisen inte vill dra det vidare) är att han helt enkelt säger till polisen att han inte vet eller har glömt vem det var som gjorde det.

Det kommer läggas ner då det inte går att utreda.
Citera
2012-10-30, 14:13
  #24
Medlem
namgrebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aimbert
När jag läser texten verkar det som om kompisens angrepp är avslutat, och då föreligger ju nödvärnsrätt (och inte heller nödvärnsexcess). Misshandeln verkar vara av normalgraden, vilket i normalfallet brukar utesluta ansvarsfrihet p.g.a. samtycke, men å andra sidan finns det omständigheter som starkt talar för ansvarsfrihet. Framför allt kan förstås TS och hans kompis manipulera historien, men det har ju lite med materiell rätt att göra.

Tanken huruvida angreppet var avslutat har slagit mig men jag tolkar det som att TS ligger underst, får sin kompis arm/hand mot halsen och håller på att svimma och närmast i panik tar sig fri och utdelar några snabba slag i ansiktet på sin kompis.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback