Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-10-26, 20:49
  #1
Moderator
Arne.Ankas avatar
Pysslar med en del saker som stinker fan ½-2 timmar så ska bygga ett simpelt dragbås i dragspelstuk, på dragbåset ska jag ha en fläkt och en slang som går ut i ventilationen(genom yttervägg) men lite tveksam till vad jag ska ha för fläkt, 95m³/h är inte ens hälften av vad jag har till datorn men 340m³/h låter rätt mycket, vill inte trycka ut all värme i lägenheten nu under vintern :S

Så 10.000kr frågan är, 340m³/h eller 96m³/h fläkt?
/Arne.Anka

Är dessa 2 fläktarna jag kollat på.
http://www.biltema.se/sv/Bygg/VVS/Ve...sflakt-873860/
http://www.biltema.se/sv/Bygg/VVS/Ve...t-Rund-873859/
__________________
Senast redigerad av Arne.Anka 2012-10-26 kl. 21:01.
Citera
2012-10-26, 21:21
  #2
Medlem
1,5 kubik i minuten borde räcka om du inte gör öppningen för stor. Men det är enbart en kvalificerad gissning.
Nyfiken på resultatet dock då jag funderar på att bygga en liknande grej i källaren så berätta gära hur det blev oavsett vilken du valde.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback