2012-10-25, 13:39
  #1
Medlem
Hejsan. Jag stängde av min datorn som vanligt dagen innan. På följande dag när jag skulle starta datorn gick den igång med lampor och fläktar. Men skärmen är helt död, den visar ingenting. Jag testar att försöka få ut cd skivan genom att trycka på eject knappen men cd spelaren reagerar inte trots att lampan för cd skivan lyser som vanligt.

Jag testade stänga av skärmen och sätta på den. Då kommer logon upp för skärmen, och efter logon kom upp stod det "no signal detected". Kan man utav detta åtminstone dra slutsatsen att grafikkortet fungerar ?

Vad kan det vara för fel ?
Citera
2012-10-25, 16:41
  #2
Medlem
PeterNosters avatar
Texten "no signal detected" kommer från skärmen själv inte från grafikkortet.
Citera
2012-10-26, 10:42
  #3
Medlem
Marlboromans avatar
Spontant kommer jag bara på att öppna burken och se ifall cpu fläkten fungerar,sen resetta bios. Samt testa minnes stickorna en i taget dvs plocka ut alla minnen utan en sticka och testa dom en åt gången.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in