Citat:
Ursprungligen postat av Juicy-fruit
1. Vilken av alla teorier tycker du bäst förklarar människans ursprung?
Evolution, på gott och ont. Jag accepterar att en del av det vi tror oss veta om evolution kan visa sig inte stämma, men själva grunden tror jag på.
Citat:
Ursprungligen postat av Juicy-fruit
2. Vad för bevis finns det på att evolution har skett, och sker?
Man har hittat många fossil vars egenskaper överensstämmer med hur evolutionen skulle kunna arbeta. Det faktum att DNA-strukturen ligger bakom alla levande organismer, vilket hade varit mindre troligt om olika varelser hade olika ursprung.
Citat:
Ursprungligen postat av Juicy-fruit
3. Hur skulle en ny människoart kunna bli till?
Ok, hur definierar vi "art" i det här fallet? Den mest populära versionen verkar vara att en art är en population där individerna kan föröka sig med varandra, men att inga utomstående kan föröka sig med någon ur populationen. Den distinktionen uppstår alltså när två populationer slutar kunna föröka sig med varandra. För att det ska hända måste DNAt vara ganska olika. Om man särar på två grupper människor och vill att de ska bilda två arter måste man alltså se till att det inte sker någon förökning mellan populationerna. Sedan kan man påskynda det hela genom att modifiera det naturliga urvalet, exempelvis, som någon redan skrev, att tvinga en population att bara leva på bär och nötter. Det hjälper också att se till att dödligheten är hög, då naturligt urval handlar om vilka som lyckas föröka sig.