Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2012-10-20, 12:42
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pickelhaupt
Jag förstår inte varför tex bonden förlorar på en stats protektionistiska politik?
Protektionism ska tex skydda ett lands växande industri på så sätt att skydda den
från utländsk konkurrens. Ja visst.. Så långt är jag med. Men jag läste någonstans att
bönderna drabbades av detta då dom inte kunde sälja sina varor på export?
Men varför är det så? Om man reser tullar på vissa produkter för att gynna den
inhemska industrin må så vara, men hur drabbas då exempelvis bönderna av detta?
Dom kan väl forfarande exportera sina produkter?

Japp, bönderna får det kortsiktigt bättre. Men kan också bli så att de inte utsätts för konkurrens och inte utvecklas och att lokalbefolkningen lessnar på deras dåliga varor och börjar smuggla utländska bättre varor eller konsumera utomlands.

Se t ex Nordkorea som inte tillåter import av mobiltelefoner, Nordkoreanska mobiltillverkare dominerar inte direkt marknaden för det. Däremot Apple som inte subventioneras av någon stat tvingas göra de bättre mobiler än de sydkoreanska för att få sålt någon så de tvingas utvecklas och när de utvecklas får de en större marknad.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback