Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Resultat: Om det hade varit folkomröstning idag; hade du röstat för eller emot EU?
För svenskt medlemskap i EU!
16,18%
11 röster
Emot svenskt medlemskap i EU!
83,82%
57 röster
  • 1
  • 2
2012-10-18, 22:00
  #1
Medlem
scarybuus avatar
EU, grundkonseptet är ett lockande sådant, det innebär tämligen till fri-marknadsekonomi, fri-rörlighet och andra förmåner.

Nu visar det sig allt mer hur dåligt och korrupt EU är, senast med John Dallis avgång. Mer om det kan ni läsa här: http://www.aftonbladet.se/nyheter/article15633360.ab

Frågan är nu, eftersom jag själv länge känt avsky till EU-medlemskapet då mycket av svenska folkets makt och ekonomi tas ifrån oss, är väldigt emot medlemskapet.

Att det sedan är grundlagsstiftat tycker jag är ännu mer absurt, hur ska första paragrafen från lagboken då tillämpas korrekt, "Allt makt utgår från folket" ? Detta då allt mer beslut tas på EU-nivå, hur skall vi kunna påverka vår utveckling när andra länder bestämmer över våra öden många gånger?

Frågan är därför: Hur många av er är verkligen emot EU-medlemskapet och skulle vilja lämna det?

Hade varit kul om mod kunde lägga till poll med frågan:"Vid val idag, hade du röstat för eller emot EU?"

Berätta gärna hur ni tänker också!
Citera
2012-10-18, 22:05
  #2
Medlem
Jim-Morrisons avatar
När jag fick höra att EU har förbjudit snus i Danmark då gick gränsen för mig iaf.

Förbjud EU istället!
Citera
2012-10-18, 22:16
  #3
Medlem
EU är hemskt, jag skäms och är förbannad.

verkligen, EU borde förbjudas. Omröstning på FB vore kul!
Citera
2012-10-18, 22:16
  #4
Medlem
För de fyra friheterna, mot allt annat.
Citera
2012-10-18, 22:38
  #5
Medlem
lillaliljas avatar
Visst måste ett land betala skitmycket i skadestånd för att lämna EU? Eller har jag missuppfattat något?
Citera
2012-10-18, 22:41
  #6
Medlem
Charlatanens avatar
Svårt att säga - jag gillar inte alls dom totalitära tendenserna, den kostsamma byråkratiska maktapparaten och avståndet mellan folket och dom styrande. Samtidigt kan EU under optimala former skydda oss från exempelvis inhemsk vänsterpopulism som annars skulle kunna fördärva landet relativt snabbt. Jag tänker främst på reglering av budgetunderskott och andra vettiga åtgärder som vi i Sverige lätt skulle kunna göra oss av med annars då våra ekonomiskt oansvariga medborgare älskar att rösta på det alternativ som ger dom flådigaste bidragen.

Hade vi haft samma ekonomiska kultur som i Schweiz hade vi lätt klarat oss utan EU-galenskapen men så länge svensken gladligen kastar sitt liv i händerna på staten i utbyte mot ett kryss på röstkortet så kan vi behöva en överförmyndare som ser till att det inte går överstyr.

Så borde EU fungera i teorin - hur det är i praktiken är en annan fråga. EU's egna budget sväller år efter år och dom massiva ekonomiska transfereringarna från dom svenska skattebetalarna mättar både franska bönder och grekiska pensionärer. I takt med att medlemsländerna skitit blankt i budgetmålen har dom som borde haft kontroll tappat densamma. Vi är alltså tillbaka på min ruta ett - men men med allt större avstånd till maktens kärna.
Citera
2012-10-18, 23:33
  #7
Medlem
scarybuus avatar
Jag tycker även att det är sjukt att vi inte röstat om det sedan vi gick med. Jag menar, en stor del av Sveriges befolkning idag, har in haft en smack att säga till om angående vår överordnade..
Citera
2012-10-19, 13:47
  #8
Medlem
TokayGecks avatar
Mod: Kan vi få en omröstning?
Citera
2012-10-19, 17:14
  #9
Medlem
Cobas avatar
Som jag ser det med mina ändå hyfsat okunniga ögon så är Eu i nuvarande form en byråkratisk (ineffektiv) koloss, odemokratisk och elitstyrd till tusen. Egenskaper som jag inte alls stödjer då jag anser att det inte främjar det stora hela. Jag skulle t.ex. kunna åsidosätta demokrati för en tillfredsställande diktatur men det är inte vad vi ser i Eu så därför är min åsikt blankt NEJ till nuvarande form.

Tanken på ett storeuropa har jag dock ingenting emot men korruptionen och den antidemokratiska andan som regerar i Bryssel just nu måste utrotas. Dom ("nationalister") som opponerar mot att det förstör vår kultur missar enligt min mening en viktig poäng, nämligen att kultur är i ständig rörelse och förändring. Att vilja hejda förändring och bevara allt som det är i just denna lilla rumsficka är ironiskt nog motsatsen till kultur.

Tldr; Nej till nuvarande Eu, ja till ett fungerande Eu.
Citera
2012-10-19, 17:18
  #10
Avstängd
SvenGurkas avatar


Vad bör man göra för att träda ur eu?
Citera
2012-10-19, 17:18
  #11
Medlem
ZIPPOZIPPOs avatar
Tycker allmänt illa om hela eu projektet Bra TS, omröstning hade suttit fint
Citera
2012-10-19, 18:34
  #12
Moderator
Strix m/94s avatar
Omröstning tillagd på TS begäran.

Strix/Mod
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback