Citat:
Ursprungligen postat av LinnD93
Tack för svar/hjälp!
Visst är det salong Safari jag pratar om nu.
Har jämfört mitt resultat med andra som varit på salongen och fixat tillfälliga dreads. Deras hår såg fint ut.
Vill bara påpeka att jag var påläst om tillfälliga dreads och visste vad jag begav mig in i. Och självklart är det skillnad på dreads som skapas av det egna håret och tillfälliga dreads.
Men när man pungar ut 2500 kr förväntar man sig ett annat resultat. Jag har hört både gott och ont om salongen men nu kan jag hälsa alla som hade tänkt sig att ta en tur dit att kolla upp andra alternativ.
Förstår inte riktigt hur du menar, har de virkat in löshår eller gjort dreads i ditt egna hår?
Visst förväntar man sig resultat för de pengarna, men tyvärr är det verkligen skitdyrt att skaffa sig bra dreads. Jag fick punga ut 2000 bara för att fixa utväxten på 3-4cm på ~80 dreads, men så gjordes det ordentligt med virknål och tog 5h utan paus.
Känner en tjej som gjorde hela håret på samma ställe och fick lägga ut närmare 6000kr, men så/var han också bland de bästa i landet.