Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2005-04-06, 14:02
  #1
Avstängd
DrMaZzs avatar
1. Är citat- och citationstecken samma sak?

2. Hur många känner till och använder gåsögon (») i stället för de »vanliga» citationstecknen (")?

3. Är det över huvud taget vanligt att göra det och åt vilket håll skrives de - åt höger (» ») eller inåt mot citatet (» «)?
Citera
2005-04-06, 14:34
  #2
Medlem
dIRe_s avatar
1. Jag tror det. Båda finns med i SAOL.

2. Vet om, men använder hellre ”-tecknet när jag skriver lite mer seriöst.

3. De skrivs «citat».

EDIT: Verkar som det skrivs »citat« på svenska men «citat» på engelska.
EDIT2: Verkar inte följa samma regler någonstans... Enligt denna sida skriver man »citat» i Sverige.
Citera
2005-04-06, 14:45
  #3
Avstängd
DrMaZzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dIRe_
3. De skrivs «citat».
Det gör de visserligen i franskan - då även med mellanrum mellan citatet och tecknen - men i svenskan skrives de åt höger eller inåt mot citatet, som jag nu har luskat fram:
Citat:
Användning av »gåsögon»

I tryckt text förekommer jämte s.k. typografiska citattecken ( ? ) även citattecken av ett annat slag: »citat». Det är citattecken av den denna typ som avses med benämningen gåsögon, även om de kanske har större likhet med ett avtryck av gåsfötter. (Den tyska benämningen på dessa tecknen är för övrigt Gänsefüßchen ? 'små gåsfötter'.)

Gåsögonen har inte använts särskilt mycket i modernare svenska texter, men de tycks ha fått ökad användning på senare tid. Framför allt träffar man numera på dem i fack- och specialtidskrifter, magasin och bilagor av olika slag. I synnerhet kommer gåsögonen till användning i rubriker, kanske för att de enligt den typografiska expertisen inte sticker ut så mycket som de typografiska citattecknen. Även gåsögon förekommer i en paruppsättning i datorernas teckenflora: det finns ett tecken vars udd pekar åt vänster («) och ett vars udd pekar åt höger (»).

För användningen av gåsögon i svensk text har normen länge varit densamma som för användningen av typografiska citattecken, nämligen den att endast det ena ? det åt höger pekande ? tecknet har tillråtts. I vissa andra språk används olikvända gåsögon. Även i svenska texter har det blivit allt vanligare att använda olikvända tecknen, så att uddarna pekar in mot det som citeras: »citat«. Detta bruk, som då stämmer överens med bruket i engelska och för övrigt också med bruket i danska, finns det knappast någon orsak att avråda från.

Gåsögon och typografiska citattecken bör inte användas tillsammans i en text. Har man behov av att ge citat på två nivåer, d.v.s. ett inre citat i ett annat, yttre citat, väljer man i stället att låta det inre omges av s.k. enkla citattecken (apostrofer).
(Från <http://www.spraknamnden.se/fragor/arkiv_sprakrad_04.htm>.)

Kuriosa för den intresserade (dock inte typografiskt erkänt, mig veterligen):
Citat:
> 1. Gåsögon. Längst ner på
> http://www.lysator.liu.se/runeberg/nfag/0011.html används ett
> "lågt citat" för dito-symbol. Dito går bara att använda i
> tabeller och uppräkningar. Vanligtvis skriver man ju nåt i stil
> med -||- , dvs inte ett speciellt tecken. Kan gåsögon användas
> för dito? ("citerad text där citerad text inte citeras"?)

Ja, gåsögon (») kan användas som nedflyttningstecken. Man kan
också använda två apostrofer (''). Vi har inte ansträngt oss för
att skapa någon standard för hur man ska göra.
(Källa: <http://lists.lysator.liu.se/pipermai...er/000158.html>.)
Citera
2005-04-06, 15:40
  #4
Avstängd
DrMaZzs avatar
Nu kom jag på en sak: Hur skall citat inne i citat behandlas när gåsögon begagnas? Skall då > > respektive > < omsluta det inre citatet eller skall reglerna för tradionella citationstecken efterföljas, det vill säga "..." vid nivå 1, '...' vid nivå 2 och ´...´ vid nivå 3?
Citera
2005-04-06, 16:28
  #5
Avstängd
DrMaZzs avatar
Jag undrar om någon levande person i Sverige över huvud taget känner till hur det egentligen skall vara.

I en skrift från regeringen har jag sett > > skymta inne i ett gåsögonscitat, i andra fall de vanliga rekommendationerna för tradionella citationstecken. Word beskriver > (obeservera att jag inte kan åstadkomma det egentliga tecknet på grund av min webbläsaren) som single left-pointing angle quotation mark (alt + 0155), vilket antyder att tecknet åtminstone i engelskan används inne i gåsögonscitat. Dock är jag inte säker på det, heller.
Citera
2006-07-29, 19:05
  #6
Medlem
Vilket citationstecken använder du?

Jag har sett att en del använder ” och en del använder ’.
Vilket är det korrekta citationstecknet?

Ber om ursäkt om det redan finns en tråd om detta.
Citera
2006-07-29, 19:12
  #7
Medlem
Seagates avatar
" = Citationstecken
' = Apostrof

Så enkelt är det
Citera
2006-07-29, 19:17
  #8
Medlem
meons avatar
Enligt susning.nu: http://susning.nu/susning.fcgi?actio...id=Citattecken
Citera
2006-07-29, 19:23
  #9
Medlem
Not_mes avatar
" " Används vid citat har jag för mig, och ' skall användas på ett annat sätt. Tänk dig Austin Powers filmen när Dr. Evil beskriver sin 'Laser'. Då ska det användas! Någon annan kan antagligen beskriva det mycket bättre här.
Citera
2006-07-29, 19:26
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Seagate
" = Citationstecken
' = Apostrof

Så enkelt är det
Nja är det vekligen det?

Citat:
Ursprungligen postat av Susning
De raka tecknen ' eller '' används däremot aldrig i citationssammanhang.

Edit: Blev lite missvisning just nu, men vad är skillnaden mellan " och ”
Citera
2006-07-29, 19:32
  #11
Medlem
Seagates avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pascal
Nja är det vekligen det?



Edit: Blev lite missvisning just nu, men vad är skillnaden mellan " och ”

Båda är citationstecken.

" = Rakt citattecken.
” = Typografiskt citattecken.
Citera
2006-07-29, 19:48
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Seagate
Båda är citationstecken.

" = Rakt citattecken.
” = Typografiskt citattecken.
Så långt är jag med.
Men jag blev lite förundrad över att det på Susning stod "De raka tecknen ' eller '' används däremot aldrig i citationssammanhang."

Jag borde kanske vara lite mer kritisk till vad som är skrivet på Susning.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback