Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-10-09, 11:53
  #1
Medlem
adcals avatar
Enligt traditionen skall man, som många vet, äta ärtsoppa (och pannkakor) på torsdagar på grund av fasta under medeltiden osv osv...

http://sv.wikipedia.org/wiki/%C3%84rtsoppa

MEN, man ska tydligen också enligt tradition bara inmundiga ärtsoppa under de månader där ett "R" förekommer, dvs septembeR - apRil. Hur kommer det sig? har googlat en del men får inte fram något vettigt svar. Någon har ställt samma fråga till 118 100 men de verkar inte särskilt pålästa med tanke på deras svar;

http://spa.118100.se/pannkaka/239544

Så min frågeställning är då, hur det kommer sig? kan det vara på grund av någon skördeperiod? eller är det något modernt påhitt? låt teorierna flöda!
Citera
2012-10-09, 11:58
  #2
Medlem
En sak är klar man ska aldrig lita på de där jävla 118!!
Citera
2012-10-09, 12:02
  #3
Medlem
PataNegras avatar
Ätes under månader med R i var nytt för mig, det trodde jag bara gällde torsk, p g a lägre kvalitet på torsken när vattnet är varmt.

En teori angående ärtsoppan, ärtor borde skördas i augusti/september därefter torkas, så då är ju förrådet fyllt inför "vintern", m a o bara att mumsa på tills det tar slut framåt våren.

Att ärtsoppa smakar bäst när det är kyligt ute är det nog många som tycker.
Citera
2012-10-09, 12:05
  #4
Medlem
Imperators avatar
Jag har då aldrig hört talas om den traditionen, men rimligen är förklaringen, i den mån det finns en sådan tradition, två saker:

Man gör ärtsoppa på torkade ärtor, vilka håller länge, men under sommarmånaderna och hösten finns det fullt av färsk föda att äta av. Därför vore det irrationellt att äta ärtsoppa under den perioden.

Dessutom är ärtsoppa, som bekant, värmande och ganska matigt. Hur kul är det att äta sådan mat en varm julidag?

PS. Alla 118-nummer ljuger som hästar. Lita inte på dem.
Citera
2012-10-09, 14:50
  #5
Medlem
Nu vet jag inte varför men min gissning är att dessa månader är kalla månader okej September, Oktober Mars och April är väl kanske inte direkt så farliga men iallafall.

Ärtor är typisk lagermat som man lagrade upp inför vintern, man skörda ärtorna sen koka man soppa på det vid behov alltså en höst och vinter mat.

Under Maj, Juni, Juli och Augusti kunde man livnära sig på färsk mat och behövde inte äta lagrat.

Sen vart det väl så att R:månader blev en bra regel även om jag även här gissar på att det är November, December Januari och Februari man syftar på i första hand.

Spekulerar bara men låter rimligt för mig iallafall.
Citera
2012-10-10, 00:19
  #6
Moderator
Oddballs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PataNegra
Ätes under månader med R i var nytt för mig, det trodde jag bara gällde torsk, p g a lägre kvalitet på torsken när vattnet är varmt.

Det med torsk var nytt för mig, lake är den fisk jag under hela min uppväxt hört att man enbart ska äta i månader med 'R' i.

Ärtsoppan skulle ju kunna tänka enbart ätas de lite kyligare månaderna, ärtsoppa på sommaren är ju inte så trevligt vanligtvis. Då funkar ju 'R'-grejen.
Citera
2012-11-26, 16:43
  #7
Medlem
adcals avatar
Jaha, en del vettiga teorier alltså som jag nog skulle kunna vara beredd att hålla med om, men inget mer konkret. Aja tack för visat intresse iaf
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback