Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-10-07, 17:47
  #1
Medlem
Hej

Jag led i flera år av ursla billiga software synthesizers som jag för gäves försökte få bra bas ur (totalt hopplöst)

Idag har jag ANALOG sten-tung Andromeda A6 synth, bland annat, som är bland det bästa jag vet här i världen för analog bas etc. Men den ÄR likte KYLIG basmässigt. Medl lite fin analog EQ blir det alltid väldigt mycket bättre, men jag får aldrig "riktigt till det" som jag vill ändå. Jag har även en minimoog - som jag både älskar och hatar pga dess "karaktär". Det är verkligen inte alltid jag vill ha en typisk blödande tung minimoog bas.

Vad jag VILL ha är ett multisamplat ljudbiblotek från världens alla analoga synthar, så jag kan välja och vraka bas med olika analog karaktär, som är inspelat BRA med BRA utrustning och mixat på ett BRA sätt.

Trilian och Trilogy är ju rena skämtet?! Vidrigt fel sitter de i mixen hela tiden. Helt otroligt överdrivet processerade osmakliga, "tunga på helt fel sätt"-basar. Och då pratar jag om el-basarna nu - synthbasarna är otroligt märkliga, ligger på underliga frekvenser och jävlas med mixen hur mycket man än försöker "styra upp det".

(Hur LYCKAS de göra ljud som från början lät väldigt vettigt att få att låta så dåligt?! Ta t.ex sampletank - VÄRLDENS sämsta samples. HUR lyckas man sabba det så? Och Nexus som alla tipsar om, jag har ej provat några expansioner, men ljuden som följde med är ju VIDRIGT dåligt samplade med otroligt mycket brickwall elller kompressor eller vad i katten det är.)



Någon som har tips på ett BRA bas bibliotek? Det lär vara något mindre / okänt bibliotek, antar jag, för de stora suger.


Jag har t.ex Vengance Ultimate Bass (eller hur det stavas) - ca 5% av basarna är faktiskt riktigt bra... eller de HADE varit bra, om de:

1) Hade varit MULTISAMPLADE (bara one-shots)
2) Inte slagit genom TAKET på all utrustning när de spelades in... det finns INGET jävla HEADROOM - resten av mina mixar "slår lite lätt i taket" medan VUB basarna slår stora hål i deet.



Gamla hederliga AKAI etc cd-sample släpp har alltid svinbra bas - otroligt bra satta i mixen, perfektra på alla sätt - men så klart är de jäkla basarna i RIFF =/ Som man ju kan plåga sig i evigheter genom att stycka upp och mappa över någon software sampler (som man slår av ALLA jävla ursla digitala filter på). Men vem ORKAR? Och det är inte ens värt det, för basarna blir ändå inte speciellt multisamplade.


Faktum är fanimej att "förr i tiden" - innan hela software-plugg hysterin, så lät nästan allt bra! Varenda jäkla for-akai skiva jag har ligger och skräpar hade otroligt perfekta ljud. Enda problemet var återigen - aldrig särskilt multisamplade Überfeta jävla ljud.

ÅÅåååh snälla hjälp mig. I Studio och på forum läser jag jämt "tips" om rena skiten. Software pluggarna har helt tagit över, och vill man få det att låta BRA och få folk att verkligen digga så ska det bannimej vara analogt eller hårdvaru digitala prylar. (Gud vet varför de låter så mycket bättre. Det är helt ologiskt att t.ex Access Virus TI faktiskt går att använda till bas, medan software syntharna aldrig gör det. Helt annan frekvensrespons).
__________________
Senast redigerad av Hudsvedan 2012-10-07 kl. 18:01.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback