Citat:
Ursprungligen postat av Mygrapefruit
Tråkigt! Får man undra om det kanske beror på att/om du tar andra droger? Ser amfetamin i din signatur, har för mig att man ger höga doser av melatonin till de som varit beroende av amfetamin (kan ha helt fel dock, så tro mig inte bara på mina ord). Själv är jag sjukt känslig för typ alla substanser jag petar i mig. En kopp kaffe för mycket gör att jag är vaken hela natten och lite till + hjärtklappning och lätt ångest. Alkohol ger mig blackouts.
Det stämmer att man gör det och det fungerar väldigt bra eftersom amfetamin blockerar om det är tillverkningen eller upptaget av melatonin, jag tror att det är tillverkningen. Hur som helst så fungerar det sjukt bra att knapra det när man ska landa eftersom man blir trött vare sig man vill eller inte.
Tack för länken för övrigt, det ska jag genast kolla upp.
Citat:
Ursprungligen postat av rEEg
Det där är nåt jag efter 2 år har märkt också att jag måste egentligen ta fler tabletter än ordinerat.
Ibland var det så redan i början att en tablett (Valdoxan) inte fungerade och inte heller två och inte heller fem, men dagen efter så fungerade en tablett igen.
Det tar kanske två-till tre dagar innan jag jag behöver öka doseringen men likt dig så går den ner lika snabbt, det är ändå klart störande.