Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-10-05, 23:57
  #613
Medlem
retepm.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Joe Blow
Jag önskar att fokuset kunde skiftas från relativt harmlösa problem med biluthyrningar till zigenarnas svinaktiga åldringsrån. Där har Uppdrag Granskning och Debatt något att bita i. Om de upplevt godhjärtade fick reda på den sanningen så skulle de nog blekna lite.

Visst men bara i våra önskedrömmar kommer detta ske. Sålänge förrädarna styr kommer inget hemskt sägas om att Ruth 94 har blivit rånad i sitt hem.
Citera
2012-10-06, 00:08
  #614
Medlem
Tintinikongos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nydanare
Killen hade arbetat med det, kanske var omöjlig så han sparkades och nu hämnas med lite belöning som tipsare.

Det satt en välklädd Domino Kai i Gomorron-soffan, med meriten att han utrett romer hos regeringen, inget annat.
De kan antagligen inte åläggas av soc. att klä sig normalt emot sitt arbetshinder.
Svenska manliga zigenare var ofta välklädda i kostym, finska var snyggt klädda också men alla lika i svarta stövlar, vit skjorta och mörkblå väst, som en uniform så de känns igen lätt, när jag såg dem mer. Är det samma nu och har finska och svenska tjyvkjolar på sig?

Som jag har fattat de så kommer de de pajasklädda romerna från Finland. De pratar ju alltid finska eller bryter på finska. Vad jag har hört så hade Finland massor av dessa zigenare. De kände sig diskriminerade och ansåg sig illa behandlade i Finland. Olof Palme ville då vara politiskt korrekt och erbjöd dem en fristad i Sverige. Detta borde ha varit på 60-talet. Men hur de hamnat i Finland, vet jag inte. En j-a olycka att vi skulle ta emot dessa varelser.
Citera
2012-10-06, 00:18
  #615
Medlem
Tintinikongos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Joe Blow
Jag önskar att fokuset kunde skiftas från relativt harmlösa problem med biluthyrningar till zigenarnas svinaktiga åldringsrån. Där har Uppdrag Granskning och Debatt något att bita i. Om de upplevt godhjärtade fick reda på den sanningen så skulle de nog blekna lite.

Exakt. Detta är ju bara en av ziggisarnas specialiteter. Sedan har vi ju de vidriga åldringsrånen, bedrägerierna, bilskojeriet, fake-guld försäljningen, allmänna svineriet, bidragsfuskandet osv.

Sanningen är väl att 90% av befolkningen hatar detta pack. De resterande 10% som påstår sig vara romernas vänner, skulle dock aldrig vilja ha dem i närheten av där de själva bor. Finns en massa ziggisar i Enskededalen i Sthlm. Där parkerar de sina sunkiga bilar överallt. En P-vakt som hade bötfällt några ziggisar blev misshandlad. De slog henne i huvudet med handdatorn som P-vakten har. Har för mig att de snodde med sig den också. Dessa ziggisar är verkligen bottenslammet av mänskligt avskräde.
Citera
2012-10-06, 00:26
  #616
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knullkungen
Sanna Lundell briljerar

http://www.aftonbladet.se/nyheter/ko...cle15556398.ab

Vilket fullständigt trams. Att påstå att en folkgrupp har diskriminerats utan orsak i 500 år är ju rent utsagt bisarrt. På 500 pr har vi gått från medeltid till nutid. Otaliga folk har kommit till Sverige (Valloner, Finländare, Italienare); kavlat upp ärmarna och funnit sin plats i samhället.

För 500 år sedan fanns inte USA, och Japan var ännu inte enat som nation. Att påstå att Zigenarna har varit diskriminerade utan orsak sedan dess i Sverige är ju rent ut sagt bisarrt!!
Citera
2012-10-06, 00:29
  #617
Medlem
.ANDERSs avatar
Vet någon hur deras kjolar fungerar om dom nu använder dem vid stöld. Är den en fet kjol med massa underkjolar med utrymmen som man kan stoppa ner saker eller är det som en jävla metallring dem lägger sakerna på/i?
Citera
2012-10-06, 00:32
  #618
Medlem
.ANDERSs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GrumpyOldMan
Lite off topic -men kanske inte - För ett flertal år sedan dog en zigenarhövding på ett större svenskt sjukhus. Inför dödsfallet samlades dels ett tjugotal sörjande på avdelningen/vårdrummet och ett 300- tal i sjukhusets entre. Där bytte man blöjor, snodde mat från kiosken, rökte och svinade ner i största allmänhet. Givetvis hade sjukhusets väktare en omöjlig uppgift att hålla entren ren för "normala" sjukhusbesökare. När patienten äntligen avled flydde hela gänget till patologen ( där störde de inte så många ) för att vara närvarande och dela på arvet. Men - hur i helvete ska man kunna göra ett medicinskt bra arbete med hysteriska kärringar och snoriga småbarn runt benen? Kanske hysterin bidrog till ett snabbare slut för zigenarhövdingen. Man kan ju alltid hoppas...

Sanktgöran? ? Har för mig att det stod i tidningen. När det blir bråk vid sjukhus är det ofta ziggisar fick jag reda på. Dem har någon konstig tradition att någon ska säga farväl sist. Slutar alltid i bråk
Citera
2012-10-06, 00:36
  #619
Avstängd
Straybullets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av .ANDERS
Vet någon hur deras kjolar fungerar om dom nu använder dem vid stöld. Är den en fet kjol med massa underkjolar med utrymmen som man kan stoppa ner saker eller är det som en jävla metallring dem lägger sakerna på/i?
Det är ganska vanligt att man har krokar fästa/fastsydda i kjolen som man kan hänga saker på. Jag minns att det cirkulerade en bild på internet på någon (svensk tror jag) som hade fått tag på en sådan kjol. Och det fanns både lönnfack och krokar dolda under kjolen. Ganska innovativt egentligen, men så är ju zigenarna också ett entreprenörsfolk av sällan skådat slag.
Citera
2012-10-06, 00:56
  #620
Medlem
sumprunks avatar
Varför tar inte Aftonbladet in massa zigenare att jobba med tidningen?
Citera
2012-10-06, 01:14
  #621
Medlem
Witkos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ganglere2
En intressant artikel som har att göra med det här ämnet. Vet inte om den har postats tidigare, ber om ursäkt i så fall.

http://avpixlat.info/2012/10/05/zige...ar-och-mackar/

Studera i synnerhet bilden på sidan.
Hahaha, ser att den gamle stjärnan Leifi har tankat.

För övrigt så väntar jag på artikeln om alla stölder/personrån som zigenarna gjort sig skyldiga till, inte under de senaste 500 åren, utan bara de som de utfört i år. Torde bli en hel del att rapportera om.
Citera
2012-10-06, 01:45
  #622
Medlem
Kotties avatar
OK/Q8 här om dagen då.. skulle in och tanka bilen och hade ju efter den senaste debatten laddat upp med lite tankar och frågor runt detta jag tänkte kläcka ur mig. Ack så blåst jag blev.. lallade då in på OK bara för att mötas i kassan av denna lilla satta kvinna med en tyg-ros i sitt mörka lockiga hår, ca. 1.55cm lång och med namnskylten "Dorota" på bröstet. Typiskt Romskt utseende men bara på "fel" sida kassan... jag blev ställd helt enkelt, inga smarta kommentarer alls.
Så frågan är då.. nyttjar OK/Q8 "PK Arbetsförmedling AB" för att liksom mota media eller vad var detta?

Har nu denna kvinna av klart Romsk härkomst lyckats fixa ett ärligt kneg? Grattis säger jag då bara! Förhoppningsvis så håller hon kanske sina släktingar borta från denna macken iaf
__________________
Senast redigerad av Kottie 2012-10-06 kl. 01:50.
Citera
2012-10-06, 02:08
  #623
Medlem
kalasetistans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av splitt
Denna video visar på ett bra sätt hur romer sammarbetar vid stöld.

Tre kvinnliga zigenare från Rumänien är på shoppingrunda i juvelaffären Sunny Jewellers i Leicester 2011.
Kolla in damen längst till vänster.

http://www.youtube.com/watch?v=P2Jov...layer_embedded

Nej, den visar hur just de personerna samarbetar vid stöld.
Citera
2012-10-06, 03:40
  #624
Avstängd
Såg just Debatt i repris som var normalt, då en normalklädd romsk kvinna som talade god svenska, sa att det finns inga problem och dom andra kläderna har man till fest!
Dick Malmlund neutral som vanligt för att inte stöta sig.
En bestulen invandrare beklagade sig över stjälande romer som tar allt under kjolarna.
Då sa de finska kärringarna i tjyvkläder att invandrare är de värsta rasisterna.
Den fula nya DO förstår inte att finnarna lurar alla, nu med hjälp av radion så det blir nya feta krav på skadestånd.
Varför är dessa finnar här, hur är det i hemlandet?

Om en uthyrare har en bil bokad kan han inte vara utan den om den inte kommer in i tid, eller få en skadad tillbaka av en rom. Dom som handlar med bilar, varför hyra, att stjäla så bilen inte kan tas i beslag, eller byta delar på den?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback