Nu har jag börjat få till det där ljudet. Om någon annan är intresserad så följer här en liten guide till hur du skapar en fet multifunktionell dubstep-bas :-)
(Använde typ samma teknik som jag nämnde i den officiella Reason-tråden, med LFO:s som styr EQ-frekvensrattar)
Guiden är skriven för Reason version 4, men det borde fungera i stort sett likadant även i version 5/6/6.5.
1. Skapa en combinator med en linemixer och t ex en Thor (ställ in Thor:en till ett fint basljud med ett par-tre analoga oscillatorer).
2. Lägg på en MClass Equalizer, aktivera Param 1 och Param 2, samt vrid upp Gain på dessa till max.
3. Lägg på en Scream med t ex "EasyFuzz"-patchen.
4. Skapa en till Thor (kanal 2 på Line-mixern) och gör en djup subbas där. Använd LFO:n på denna Thor för att styra ett Low Pass Ladder Filter (för att skapa lite "wobble" även på subbasen).
5. Lägg till en Equalizer även till denna Thor, och vrid upp Low Shelf, samt Param 1 (på låg frekvens) för att maximera basen.
6. På Thor nr. 2 kryssar du för "Key Sync" och "Tempo Sync", samt väljer waveform #8 (håll muspekaren över för att få fram en "tooltip-text" som visar vilket nummer vågformen har) för LFO 2.
7. Lägg till en Spider CV Merger & Splitter under Thor nr. 2. Routa LFO 2 (på baksidan av Thor #2) till den översta, vänstra ingången under "Split A" på baksidan av Spidern (du ska alltså splitta upp LFO-CV-signalen till flera utgångar på Spidern).
8. Koppla första split-utgången från Spidern till ingång "Rotary 1" på Combinatorn som alltsammans ligger i. Koppla därefter utgången "Inv" (under "Split A") på Spidern till ingång "Rotary 2" på Combinatorn.
9. Öppna Combinatorns programmer-fönster och markera "M EQ 1" (equalizern som ligger under första Thor-synthen) i listan till vänster.
10. I fältet "Target" bredvid "Rotary 1" i listan till höger (i programmern) så väljer du "Parametric1 Frequency", samt drar upp "Max" till "1000", ifall den inte ställs in automatiskt.
11. I "Target" för "Rotary 2" väljer du "Parametric 2 Frequency" och ställer även där in "Max = 1000".
Nu bör alltså LFO 2 på Thor #2 styra Rotary knob ("ratt") 1 och 2 på Combinatorn, med den ena signalen inverterad så att rattarna styrs åt olika håll. Rotary 1 och 2 styr i sin tur frekvensrattarna för Param 1 och Param 2 på den första equalizern (den som ligger under Thor #1) åt olika håll.
12. Välj nu "Thor 2" i listan till vänster i programmern, ställ sedan in "Target" för "Rotary 3" till "LFO 2 Rate", med Min = 0 och Max = 127.
13. Döp om Rotary 3 till "Rate". Rotary 1 och 2 kan du kanske döpa till "Crazy knob 1" och "Crazy knob 2"
14. Vrid upp D och S (Delay & Sustain) under "Amp Env" på båda Thor-syntharna.
15. Ifall det "knastrar" eller "klickar" lite ofint precis i början eller slutet av ljudet, så kan du prova att öka "Attack" och "Release" till någon knapp millisekund under "Amp Env" på Thor #2 (subbasen).
Om du gjort allt rätt, och jag inte missat några detaljer, borde du nu ha en intressant dubstepbas att lattja med. Prova gärna att byta preset/patch på Scream-enheten, att vrida lite på Rotary 1, 2 och 3 i Combinatorn, eller att modifiera själva Thor-syntharna.
Bara genom att byta patch i Scream-enheten och fippla lite med "Crazy knob 1/2" kan jag använda precis samma combinator-uppsättning till att få fram riktigt bra "skrikiga", wobbliga basar och leads, trevliga "yaya-effekter" och annat.
Nu blir det till att experimentera med MIDI-sekvenser och automatisering av reglagen :-)