Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-09-22, 19:07
  #1
Medlem
Jag tycker att matlagning är vansinnigt tråkigt/jobbigt etc. Är 25 år och student. Jag har aldrig direkt gjort det speciellt mycket trots att jag hunnit göra en hel del annat i livet. Men råkost kan man inte
leva på och köpmat är för dyrt.

Hur gör ni andra? Jag vill att det skall vara billigt, ge mig all näring jag behöver och inte ta en massa tid.

Storkok på söndagar?
Citera
2012-09-22, 19:12
  #2
Medlem
whss avatar
https://www.flashback.org/t194024
Citera
2012-09-22, 19:15
  #3
Medlem
Ettan^s avatar
Kyckling är riktigt bra mat, det brukar vara extrapris med jämna mellanrum. Köttfärs likaså, går att göra mycket med det om man passar på att köpa på sig lite när det är extrapris. Se till att skaffa medlemskort där du handlar så kan du få återbäring på köpen också.

Storkok säger ju sig självt att det är billigt och bra. Ta några timmar på söndagar och laga mat så att du har frysen full. Personligen tycker jag att det är drygt, så ett annat alternativ är ju att du tillagar extra mycket när du väl lagar middag, så har du lunchlåda ett par dagar och/eller middag dagen efter om du inte bryr dig så mycket om variation.

Ärligt talat så är mat inte så jäkla dyrt om du inte håller på att köpa oxfilé och andra "lyxprodukter". På pengarna du har som student (förutsätter att du lånar och inte betalar alltför mycket i hyra) ska du kunna äta ungefär som en normal människa utan att få slut på pengar. De flesta matutgifterna som biter i plånboken är snarare att man går ut och äter lunch varje dag istället för matlåda (typ 70 kr * 20 skoldagar = 1400 kronor/månad) samt om man köper en massa "finkaffe" för 30 kronor koppen. Ta med matlåda och köp dig en kaffetermos.
Citera
2012-09-22, 19:16
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av whs
https://www.flashback.org/t194024


Tror min fråga handlar mer om hur man skall lägga upp det än vad man skall laga. Jag orkar inte
laga mat i veckorna. Koka saker etc. är så tradigt. Har ett så fullt schema/tunn plånbok.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback